Wybory do europarlamentu 2024. Jaka będzie frekwencja? Tak było od początku obecności Polski w UE

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 7 lat
Aż 81 proc. mieszkańców UE uważa, że obecne głosowanie w wyborach jest bardzo ważne, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej. Polacy nie są aż tak skorzy do pójścia do urn. Jak zatem Polacy podchodzą do wyborów 9 czerwca 2024 r.? Jak było z tym od początku członkostwa w UE?

Spis treści

9 czerwca 2024 wybory do Parlamentu Europejskiego

Przed nami kolejne już wybory do Parlamentu Europejskiego. Urzędnicy z Brukseli przekonują, że głosowanie w 2024 r. jest jednym z najważniejszych od lat.

Fakt. 9 czerwca czeka nas ważne głosowanie. Wybierzemy 53 europosłów. Prognozowana frekwencja w Polsce nie napawa optymizmem. Dlaczego?

Otóż według najnowszych badań w Polsce, tylko 41 proc. ma zamiar głosować 9 czerwca.

W 2019 r. do urn poszło 45,68 proc. uprawnionych do głosowania. Wybraliśmy wtedy 52 eurodeputowanych.

20-lecie Polski w UE

Urzędnicy w Brukseli zwracają uwagę na fakt, że wokół wspólnoty, sytuacja nie jest, delikatnie mówiąc, stabilna. Ich zdaniem, tylko zjednoczona Unia Europejska, jest w stanie sprostać zagrożeniu ze strony Władimira Putina.

Polska świętuje właśnie 20-lecie członkostwa w Unii Europejskiej. 9 czerwca Polacy pójdą wybierać swoich przedstawicieli do parlamentu w Brukseli i Strasburgu po raz piąty w historii.

Jak pokazuje poniższe zestawienie frekwencji, nie wyglądała ona na początku zbyt dobrze.

Ostatnie wybory do PE w 2019 r. miały lepszą frekwencję niż wcześniejsze. Jednak porównując te liczby do frekwencji w wyborach do Sejmu i Senatu, porównanie nie wygląda najlepiej. Przypomnijmy, że frekwencja w wyborach do parlamentu w Polsce jesienią 2023 r. wyniosła rekordowe 74,38 proc.

Frekwencja w Polsce w wyborach do PE w latach 2009-2019

  • 2004 - 20,87 proc. (54 europosłów)

  • 2009 - 24,53 proc. (50 europosłów)

  • 2014 - 23,83 proc. (51 europosłów)

  • 2019 - 45,68 proc. (52 europosłów)

  • 2024 - prognozowana frekwencja 41 proc. (9 czerwca wybierzemy 53 europosłów).

canva.com

Kto może głosować?

Każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18 lat, ma prawo głosować. Przy spełnieniu określonych warunków można również głosować, będąc poza granicami kraju.

W 2024 roku w Polsce zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce, wybory do Parlamentu Europejskiego są bezpośrednie i proporcjonalne, co oznacza, że kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów.

Jaki próg wyborczy w Polsce?

W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5 proc.

Nie ma prawnego obowiązku głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Polsce głosować mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18 lat.

Obywatele Polski głosujący w Polsce

Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zamieszkania. Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców z urzędu na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały. Jeśli jednak w ostatnim czasie zmienił się Twój adres zamieszkania, sprawdź we właściwym urzędzie gminy, czy znajdujesz się w rejestrze wyborczym. Na podstawie rejestru wyborczego sporządzany jest spis wyborców, czyli lista osób uprawnionych do głosowania w danej okręgowej komisji wyborczej.

Osoba, która chce głosować poza miejscem stałego zamieszkania, ma dwie możliwości: może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania - wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców, najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów.

Gdzie głosować?

Wniosek można złożyć pisemnie, faksem lub elektronicznie. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju. Możesz również złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której będziesz przebywać w dniu wyborów. Wniosek należy złożyć w urzędzie giny najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów.

Podczas wyborów do PE w Polsce głosowanie przez internet nie jest możliwe.

Podział okręgów w Polsce

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych, a w każdym z nich wyborcy mogą głosować na różnych kandydatów, jeśli ci startują z ramienia tych samych krajowych partii politycznych.

  • Okręg 1: województwo pomorskie

  • Okręg 2: województwo kujawsko-pomorskie

  • Okręg 3: województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie

  • Okręg 4: część województwa mazowieckiego (Warszawa i 8 powiatów: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński)

  • Okręg 5: część województwa mazowieckiego (pozostałe powiaty województwa mazowieckiego, które nie wchodzą w skład okręgu nr 4

  • Okręg 6: województwo łódzkie

  • Okręg 7: województwo wielkopolskie

  • Okręg 8: województwo lubelskie

  • Okręg 9: województwo podkarpackie

  • Okręg 10: województwa małopolskie i świętokrzyskie

  • Okręg 11: województwo śląskie

  • Okręg 12: województwa dolnośląskie i opolskie

  • Okręg 13: województwa lubuskie i zachodniopomorskie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl