Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

COVID-19: Uczelnia, kopalnia, urząd szykują się do szczepień pracowników

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Karolina Misztal/Polska Press
Do tej pory w woj. lubelskim wykonano ok. 800 tys. szczepień. Tempo może wkrótce znacznie przyspieszyć, bo pracodawcy tworzą zakładowe punkty szczepień.

Taki wniosek złożył już Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i aktualnie oczekuje na decyzję w tej sprawie. – W związku z tym nasz uniwersytet prowadził zapisy chętnych na szczepienie przeciwko COVID-19, kierowane do wszystkich pracowników uczelni, studentów i doktorantów, którzy ukończyli 18. rok życia, a także osób współpracujących z UMCS. Łącznie deklarację udziału w szczepieniu przeciwko COVID-19 złożyło 1550 pracowników, doktorantów i studentów UMCS – informuje Aneta Adamska, rzecznik UMCS w Lublinie.

Akcja szczepień ma być przeprowadzona w obiekcie Centrum Kultury Fizycznej UMCS. W zakresie organizacji zakładowego punktu szczepień uczelnia współpracuje z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Lublinie mieszczącym się przy al. Kraśnickiej. Akcję szczepień na uczelni będzie wspierać Legia Akademicka.

Również w "Bogdance" trwają przygotowania do masowych szczepień pracowników.

– Nie będziemy tworzyć dodatkowego punktu szczepień na terenie zakładu pracy, tylko korzystać z dwóch dostępnych punktów prowadzonych przez szpital w Łęcznej: przy ul. Jaśminowej oraz w Cycowie. Górnicy mogą indywidualnie kontaktować się z tymi miejscami i rejestrować na szczepienie. Z naszych wcześniejszych ankiet wśród pracowników wynikało, że chęć zaszczepienia zadeklarowało ok. 1300 osób – informuje Dorota Choma, odpowiedzialna za komunikację w LW Bogdanka.

Szczepienia w zakładowym punkcie szczepień umożliwi swoim pracownikom także urząd wojewódzki, który nawiązał już współpracę z SP ZOZ MSWiA w Lublinie.

– Obecnie są zbierane deklaracje osób chętnych na szczepienia wśród pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie oraz jednostek administracji zespolonej, a także osób z nimi współpracujących, praktykantów, stażystów i członków rodzin – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody. I dodaje: – Po zebraniu minimalnej wymaganej liczby osób chętnych na szczepienie LUW w Lublinie poprzez formularz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zostanie przesłane stosowne zgłoszenie, a Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przedstawi ofertę dla punktu szczepień ze wskazaniem daty dostawy szczepionek, ich ilości oraz rodzaju.

Do piątku na Lubelszczyźnie wykonano ok. 800 tys. szczepień, z czego 230 tys. osób jest już w pełni zaszczepionych. Do powiatów o najmniejszej liczbie osób zaszczepionych należą powiaty: biłgorajski, chełmski, lubelski, łukowski i zamojski. Stąd decyzja wojewody o tym, aby w te miejsca wyruszył tzw. mobilny punkt szczepień.

– Aktualnie trwa przygotowanie do relokacji mobilnego punktu szczepień powszechnych, który był wykorzystywany podczas akcji „Zaszczep się w Majówkę” na Placu Zamkowym w Lublinie, do powiatów o najmniejszej liczbie osób zaszczepionych. Szczepienia przeciw COVID-19 we wskazanych powiatach zostaną rozpoczęte po otrzymaniu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dostawy jednodawkowych szczepionek firmy Johnson & Johnson. Szczegóły odnośnie harmonogramu relokacji kontenera oraz organizacji procesu szczepień zostaną przekazane w późniejszym terminie – informuje rzeczniczka wojewody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski