MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Targi pracy w Lublinie: 70 firm szukało pracowników

Anna Hereta
Targom towarzyszyły prezentacje warunków pracy i życia w wybranych krajach europejskich
Targom towarzyszyły prezentacje warunków pracy i życia w wybranych krajach europejskich
W Centrum Targowo-Wystawienniczym Międzynarodowych Targów Lubelskich odbyły się kolejne targi pracy.– Swoją ofertę przedstawiło 70 wystawców, w tym pracodawcy zagraniczni oraz firmy i instytucje z lubelszczyzny – mówi Michał Sadura z Międzynarodowych Targów Lubelskich.

– Sporym zainteresowaniem z ofert pracy w kraju cieszyły się służby mundurowe tj. Straż Pożarna i Graniczna. Z zagranicznych oblegane było stoisko ambasady kanadyjskiej, która zachęcała do pracy i osiedlania się w Kanadzie – tłumaczy Sadura.

Na stoiskach PKP Przewozy Regionalne usłyszeliśmy, że na Lubleszczyźnie obecnie żadnych ofert nie mają – Szukamy pracowników w kraju – mówili doradcy.

 

Jakiej pracy szukali zwiedzający? – Przyszłam żeby znaleźć pracę na wakacje – mówi Paulina, studentka architektury z Lublina. – Najlepiej w ogrodnictwie i we Włoszech – śmieje się.

– Szukałam pracy, ale nie dla siebie – mówi Agnieszka Knap, specjalista z Ośrodka Aktywizacji Zawodowej. I tłumaczy, że szuka ofert pracy dla żołnierzy, byłych żołnierzy i ich rodzin. – Niewiele osób wie, że Ośrodek Aktywizacji Zawodowej w Lublinie wspomaga żołnierzy i ich rodziny –tłumaczy. I dodaje, że placówka swoim zasięgiem obejmuje województwo lubelskie i podkarpackie.

– Wybrałem sie na targi bo szukam pracy w Holandii w branży budowlanej – mówi Radosław Grabowski z Lublina. Oferty są różnorodne, napewno coś dla siebie znajdę – dodaje.

Doradcy z firmy rekrutującej pracowników do pracy w Norwegii zachęcali do pracy przy owcach.

– Wykot owiec odbywa się w okolicach maja każdego roku. To po prostu pojawianie się małych owieczek, tak jak u krów cielenie. Trzeba im po prostu pomagać. Są różne przypadki, więc dobrze, żeby ktoś miał do czynienia z owcami. Najniższa praca w rolnictwie w naszych okolicach to jest 107 koron na godzinę brutto, czyli ok. 50 zł za godzinę – mówi Lidia Haugen, z firmy rekrutującej pracowników do pracy w Norwegii.

– Reprezentujemy oferty pracy m.in. dla elektryków, inżynierów, specjalistów telekomunikacyjnych czy pielęgniarek – mówi Tomas Kracmar, doradca z Eures Czechy. I tłumaczy, że koniecznym warunkiem pracy w usługach jest znajomość języka czeskiego.

Ponadto wśród wystawców znaleźli się przedstawiciele instytucji takich jak ZUS, Izba Skarbowa czy NFZ.

– Jesteśmy tu po to, aby informować o rozliczaniu podatków i dochodów uzyskanych za granicą – mówi Alina Bednarska, starszy komisarz skarbowy z Izby Skarbowej w Lublinie.

Targom towarzyszyły prezentacje warunków pracy i życia w wybranych krajach europejskich przygotowane przez przedstawicieli Europejskich Służb Zatrudnienia EURES z Danii, Niemiec, Norwegii, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Impreza to wspólna inicjatywa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie i Europejskich Służb Zatrudnienia EURES oraz Międzynarodowych Targów Lubelskich S.A.

 

 

 

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski