Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie Głosu Polek. Lubelszczyzna 2018. Sto kobiet na ulicach w setną rocznicę

Sławomir Skomra
Justyna Syroka, Inicjatywa 100-lecie Głosu Polek. Lubelszczyzna 2018.
Justyna Syroka, Inicjatywa 100-lecie Głosu Polek. Lubelszczyzna 2018. Małgorzata Genca
Nie zapominajmy, że w tym roku oprócz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzimy też 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Jak mówi Justyna Syroka,będzie wiele okazji do mówienia o sytuacji Polek. Tych współczesnych także.

100 lat temu kobiety w Polsce zyskały prawa wyborcze. Jak będzie wyglądało świętowanie w Lublinie?

Będzie trwało cały rok, a harmonogram wydarzeń do końca grudnia mamy już gotowy. Będą cykliczne spotkania i dyskusje feministyczne, meetingi polityczne, warsztaty, Manifa, czy spacery herstoryczne, podczas których przedstawimy zasłużone, a często zapomniane lublinianki. Robimy to jako nieformalna Inicjatywa 100-lecie Głosu Polek. Lubelszczyzna 2018. W jej skład wchodzi kilka różnych organizacji.

Jeśli chodzi o prawa kobiet, to Lublin jest miejscem wyjątkowym.
Tak, to tutaj, w 1918 roku zaczął działać Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego, a lublinianka Irena Kosmowska była w nim wiceministrą do spraw polityki społecznej.

Jednak nie tylko na spotkaniach, dyskusjach i spacerach będzie polegać świętowanie. Inicjatywa ma też konkretną propozycję mającą na celu upamiętnienie zasłużonych kobiet.

Chcemy zmniejszyć dysproporcje pomiędzy męskimi a żeńskimi patronami ulic i skwerów w Lublinie. Aż w 80 procentach patronami są mężczyźni, a kobiety tylko w 5 procentach. Dlatego do prezydenta Lublina i Rady Miasta wystosowałyśmy list, w którym proponujemy, aby nowym ulicom i placom nadawać imiona patronek, a nie patronów.

Sporządziłyśmy listę 100 kobiet, które na to zasługują. To na przykład Hanna Kunicka, miejska radna w XX-leciu międzywojennym, która razem z bratem prowadziła szkołę. Na liście jest też Wanda Achremowiczowa, działaczka oświatowa.

Poza tym jest w Lublinie ul. Marii Koryzonowej, a to błąd, bo powinna być upamiętniona Antonia Koryzonowa. Ta pierwsza nie była związana z Lublinem, a Antonina założyła ochronkę na Kalinowszczyźnie.

Lublinianki przypominają, że 100 lat temu Polki uzyskały pra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski