Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

110 rocznica urodzin Józefa Czechowicza w Lublinie. Zobacz PROGRAM

PAF
110. urodziny Józefa Czechowicza w Lublinie. Zobacz PROGRAM
110. urodziny Józefa Czechowicza w Lublinie. Zobacz PROGRAM Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
Już od dwunastu lat, zawsze 15 marca, Brama Grodzka świętuje "Urodziny Józefa Czechowicza". Urodzony tego dnia w 1903 roku poeta swoje życie związał z rodzinnym miastem. Jemu też poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych tomików "Poemat o mieście Lublinie".

Oto program tegorocznych obchodów. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny:

15 marca

9.00 - archikatedra lubelska.
Msza św. w intencji poety. Homilię wygłosi ks. prof. Alfred Wierzbicki.

9.30 - kościół oo. Kapucynów.
Oo. kapucyni uderzą w dzwon znajdujący się w kościele przy Krakowskim Przedmieściu.

9.30-12.30 - plac przy Galerii Sezam (miejsce urodzenia poety).
Wysyłanie życzeń do poety, czytanie "Poematu o mieście Lublinie" przez mieszkańców miasta, drukowanie "Poematu" na maszynie drukarskiej "Bostonka" z 1903 roku.

10.00-13.00
czytanie wierszy Czechowicza w autobusie MPK, specjalnie udekorowanym, nawiązującym do twórczości poety

17.00 - Brama Grodzka.
Prezentacja płyty z nagraniem wybitnych polskich poetów czytających "Poemat o mieście Lublinie". Wśród wykonawców: Adam Zagajewski, Jacek Podsiadło, Andrzej Sosnowski, Marcin Baran, Wojciech Bonowicz, Piotr Matywiecki, Marcin Świetlicki, Marcin Sendecki, Tomasz Różycki, Jan Polkowski. Projekt nawiązuje do płyty wydanej w 2003 roku z okazji 100. rocznicy urodzin Józefa Czechowicza. Wtedy "Poemat" czytali: Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Ryszard Krynicki, Julia Hartwig, Bohdan Zadura, Agata Tuszyńska, Ewa Lipska, ks. Jan Twardowski.

Po prezentacji w Bramie Grodzkiej - wykonanie "Poematu o mieście Lublinie" w interpretacji rapera Dolara i Witolda Dąbrowskiego z akompaniamentem bębnów Agnieszki Kołczewskiej.

Jak co roku z okazji urodzin zostanie przygotowany ręcznie składany i drukowany "Poemat o mieście Lublinie" w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie to 110 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris.

Nowością będzie zamówiona specjalnie na obchody bombonierka z czternastoma czekoladkami, która została nazwana "Poemat o mieście Lublinie". W Radiu Lublin i szkołach będą czytane wiersze Czechowicza.

Jak obchodziliśmy urodziny poety w Lublinie

Rok 1997
Premiera oratorium "Poemat o mieście Lublinie" Krzesimira Dębskiego na placu Zamkowym.
Soliści: Izabella Kłosińska i Mieczysław Szcześniak. Utwór został zamówiony z okazji 680. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich. Było to pierwsze widowisko artystyczne zorganizowane w Lublinie na tak dużą skalę.

Rok 1999
9 września
Msza św. w intencji Józefa Czechowicza. Homilię wygłosił ks. Wacław Oszajca.
10 września
Sesja "Czytanie Czechowicza": referaty i dyskusje. W konferencji udział wzięli: prof. dr hab. Józef Fert, prof. dr hab. Władysław Panas, dr Paweł Próchniak, dr Andrzej Tyszczyk, dr Józef Zięba.

Rok 2001
I Urodziny Józefa Czechowicza (98. rocznica)
Odsłonięcie "jednodniowego pomnika" poety na ścianie Galerii Centrum stojącej w miejscu przedwojennej kamienicy, w której poeta się urodził.

Rok 2002
II Urodziny Józefa Czechowicza
Odczytanie "Poematu o mieście Lublinie" w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN. Poszczególne utwory z tomu odczytali zaproszeni goście. Wydanie okolicznościowego tomiku "Poemat o mieście Lublinie" (99 egz.).

Rok 2003
I Spacer trasą "Poematu o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza
oraz wydanie okolicznościowego przewodnika "Noc z Czechowiczem"(200 egz.). Spacer trasą "Poematu o mieście Lublinie".
Rok 2004

Działania artystyczne
"101 świec dla Czechowicza" w pobliżu miejsca urodzenia Józefa Czechowicza (ul. Kapucyńska 3).

Rok 2006

27 kwietnia
Promocja książki Józefa Zięby "Rozmowy o Józefie Czechowiczu", wydanej w tym roku przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN (320 egz.).

6 września
Otwarcie Zaułka Władysława Panasa i promocja publikacji
wydanej przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN: Józef Czechowicz. "Poemat". Władysław Panas "Znak kabalistyczny o «Poemacie» Józefa Czechowicza. Fragmenty", Lublin 2006 (500 egz.). Publikacja wydana z okazji 67. rocznicy śmierci poety.

Rok 2008
I Festiwal "Miasto Poezji", patronem jest Józef Czechowicz.
Ufundowanie nagrody poetyckiej "Kamień", którą otrzymał Ryszard Krynicki. (Nagroda Festiwalu "Miasto Poezji" przyznawana jest za wybitny dorobek poetycki. W swojej nazwie nagroda nawiązuje do tytułu debiutanckiej książki Józefa Czechowicza, która ukazała się drukiem w 1927 roku.) "Tatuowanie" przestrzeni miasta wierszami Czechowicza. "Stare kamienie": poemat na dwa głosy: wieczór poetycki. Odczytanie wierszy z tomu "Stare kamienie" w kamienicy Arnsztajnów przy ul. Złotej 2.

Rok 2012
109. rocznica urodzin poety
Prezentacja interaktywnego spaceru 3D po fragmencie Lublinie z avatarem Józefa Czechowicza. Czytanie "Poematu" i wierszy Józefa Czechowicza w jednym z autobusów, czytanie poezji Czechowicza w przestrzeni miasta, puszczanie do nieba baloników z życzeniami dla poety: ul. Kapucyńska, plac przed Galerią Centrum.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski