12 listopada wolny od pracy - prezydent podpisał ustawę, która pozwoli Polakom dłużej świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Nie obędzie się jednak bez wyjątków. Pracować będą szpitale, ambulatoria i apteki. Święto Niepodległości 11.11.2018 w tym roku potrwa dłużej!

12 listopada: wolne od pracy? Klamka zapadła, mamy długi weekend! Pomysł na to, by 12 listopada był wolny od pracy pojawił się zaledwie kilka tygodni temu i choć zdrowy rozsądek kazałby od razu wrzucić projekt ustawy do sejmowej niszczarki, to jednak trafił pod obrady Senatu, skąd wrócił do Sejmu z poprawkami. Wczoraj został ostatecznie rozpatrzony, a prezydent złożył pod nim podpis, ustanawiają 12 listopada wolne od pracy.

12 listopada: sklepy otwarte czy zamknięte?

Czy 12 listopada sklepy będą otwarte?

Kto będzie miał wolne? 12 listopada sklepy będą zamknięte tak jak w święta czy niedziele, natomiast na wolny 12 listopada nie mogą liczyć pracownicy służby zdrowia. Początkowym pomysłem było, by sklepy 12 listopada działały normalnie, jednak kiedy projekt ustawy trafił do Senatu, senatorowie uznali, że rozsądnie będzie, jeśli 12 listopada sklepy będą zamknięte jak w każde święto, przez co pracownicy handlu również będą mogli uroczyście obchodzić Święto Niepodległości.

Dzień wolny 12 listopada: co się dzieje z projektem ustawy?

Kancelaria Prezydenta poinformowała w poniedziałek 29 października, że prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o dniu wolnym 12 listopada. Wcześniej ustawę przyjął Sejm. Senat poparł ustawę, ale z poprawkami, dlatego wróciła ona do Sejmu. 7 listopada rozpatrzono jeszcze raz ustawę, a prezydent złożył pod nią podpis.

Senatorowie zaproponowali, by 12 listopada handel był ograniczony na zasadach takich jak w niedzielę i święta. Nie wyrazili natomiast zgody na to, by służba zdrowia pracowała jak w dni wolne od pracy.

12 listopada - wolne od pracy. Sejm przyjął ustawę

Kiedy ustawa o tym, by 12 listopada było wolne od pracy trafiła pod obrady Sejmu, ten przyjął ją. W głosowaniu:

  • 233 posłów poparło projekt
  • 105 było przeciw
  • 77 wstrzymało się od głosu

Projekt wzbudził kontrowersje wśród części posłów, którzy uważają ustawę za bubel prawny, który uderzy w przedsiębiorców, podzieli Polaków i wygeneruje straty liczone w miliardach złotych.

12 listopada - wolne od pracy. Jak powstał pomysł?

Co roku 11 listopada jest dniem wolnym od pracy ze względu na Święto Niepodległości. W tym roku jednak obchodzimy nie byle jaką, bo okrągłą i to w dodatku setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dodatkowo 11 listopada wypada w niedzielę, która i tak dla większości jest dniem wolnym od pracy.
Radny PiS, Paweł Zalewski, wyszedł z inicjatywą ustanowienia 12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy. Ma to być jednorazowe i służyć możliwości osobistego odczucia wielkiego święta odzyskania niepodległości przez każdego Polaka, a także dawać sposobność do godnego uczczenia okrągłej rocznicy.

12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy wzorem Piłsudskiego

Inspiracją dla Zalewskiego, by z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ustanowić 12 listopada dniem wolnym od pracy był Józef Piłsudski, który w 1919 roku ustanowił taki precedens, czyniąc jednorazowo dniem wolnym 10 lutego.

Morawiecki: pójdźmy razem w jednym marszu niepodległości

Źródło: TVN24 / x-news