18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20-lecie Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Lublinie

KOS
Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego obchodziła w piątek jubileusz 20-lecia istnienia. Gościom zgromadzonym w sali koncertowej lubelskiej filharmonii uczniowie pokazali, jak przez 10 miesięcy roku szkolnego wygląda ich życie w tej placówce.

Nazwa szkoły nie jest przypadkowa. Jest to rzeczywiście pierwsza niepubliczna szkoła w historii Lublina.

- Wszystko tworzyliśmy od podstaw - wspomina Anna Pleskot, pierwsza dyrektorka szkoły, jej współzałożycielka. - Począwszy od znalezienia lokalu, przez stworzenie koncepcji pracy szkoły aż po opracowanie szkolnej dokumentacji.

Do niedawna szkoła mieściła się przy ul. Herbowej na os. Błonie na Czubach. Zajmowała budynek, o którym mieszkańcy Lublina nie bez powodu mówią "barak". Powstał on jako tymczasowa siedziba dla robotników, którzy budowali osiedle. - Kiedy weszliśmy tam pierwszy raz wydawało się nam, że wystarczy wymienić okna i pomalować - mówi Pleskot. - Ostatecznie, kiedy skończyliśmy remont okazało się, że tak naprawdę ze starego budynku zostały tylko ściany.

Czasy tworzenia szkoły dyrektor Pleskot wspomina z sentymentem, ale też z lekką nutką niedowierzania w głosie. - Sceny, których byłam świadkiem bądź uczestnikiem dziś wydaja mi się jak żywcem wyjęte z filmu science fiction - zdradza.

Dyrektor podkreśla, że nigdy wcześniej ani później nie widziała takiej euforii i zaangażowania rodziców, jakiej doświadczyła na początku lat 90-tych. - Ta szkoła powstała dzięki ludziom, którzy za darmo, bezinteresownie, bez oglądania się na czyjekolwiek podziękowania chcieli zrobić coś dobrego - mówi. - Oczywiście, w pierwszej kolejności działali z myślą o swoich dzieciach, ale też oczywistym jest, że każda rzecz, którą zrobili dla tego miejsca zostawała i służyła wszystkim uczniom.

Dziś PSSP nosi imię Bolesława Chrobrego. Imię pierwszego króla Polski otrzymała rok temu. Na początku tego roku szkolnego placówka przeniosła się do nowej siedziby - nowoczesnego budynku przy ul. Paśnikowskiego. Wyniki egzaminów zewnętrznych osiągane przez uczniów PSSP należą do najwyższych w kraju.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski