3. liga. Chełmianka nie dotrzymała kroku. Avia dalej wygrywa

30. kolejka w grupie 4 rozgrywek 3. ligi przyniosła rozstrzygnięcia niezbyt udane dla klubów z regionu. Zadowolona może być tylko Avia.

Na początek derby w Radzyniu Podlaskim. W nich Orlęta mierzyły się z Chełmianką Chełm nadal liczącą się w grze o awans. Mimo świetnej postawy w ostatnich tygodniach, spotkania derbowe w tym sezonie Chełmiance nie leżały, o czym przypominał trener Tomasz Złomańczuk. – Na wyjazdach punktowo gramy dobrze, ale w spotkaniach derbowych radzimy sobie słabo. Na jesieni przegraliśmy z Avią i Orlętami, zremisowaliśmy z Tomasovią i Podlasiem. Być może pod pewnymi aspektami mentalnymi sobotnie starcie będzie trudniejsze niż kolejne z Siarką – przestrzegał szkoleniowiec.

Czy trudniejsze, jeszcze się okaże, ale na pewno jest taka możliwość. Już w pierwszej połowie goście mogli przegrywać. Po przerwie natomiast zostali osłabieni czerwoną kartką bramkarza, Sebastiana Ozimka, który w sytuacji sam na sam faulował poza obrębem pola karnego. Orlęta przewagą liczebną wykorzystały w 67. minucie (1:0). Wynik do końca zmianie nie uległ. Wygrała natomiast liderująca Siarka Tarnobrzeg. Teraz jej przewagą na piątą w tabeli Chełmianką (57 punktów) wynosi już sześć oczek. W najbliższej zawodnicy trenera Złomańczuka zagrają u siebie właśnie z Siarką. Tylko wygrana przedłuży szanse na awans, bo do końca zostało tylko cztery kolejki. Orlęta zajmują 11. miejsce (40 pkt).

Formą niezmienne imponują piłkarze Avii Świdnik, którzy wygrali ósmy raz z rzędu. Tym razem prowadzeni przez trenera Łukasza Mierzejewskiego zawodnicy pokonali w Ostrowcu Świętokrzyskim miejscowe KSZO 1:0. Gola na wagę kolejnych trzech punktów zdobył Wojciech Białek, dla którego było to już osiemnaste trafienie w tym sezonie. Po nim został liderem klasyfikacji strzelców, a jego drużyna przesunęła się na 6. miejsce w tabeli (56 pkt). Do Chełmianki traci punkt, a do lidera siedem. Świdniczanie mogą żałować, że do końca sezonu zostały tylko cztery kolejki, choć w teorii szanse na awans nadal mają.

Po domowej porażce z Wisłą Sandomierz już oficjalnie Tomasovia spada do Hummel IV Ligi. Sytuacja podopiecznych trenera Pawła Babiarza od dawna była bardzo trudna, a wizja utrzymania oddalała się z każdym kolejnym tygodniem. W starciu z Wisłą pierwszy cios tomaszowianie dostali już w 1. minucie (0:1). Po nim zdołali się jeszcze podnieść. Gola zdobył Wiktor Rękas (1:1). Po kolejnym, w drugiej połowie, gospodarze już nie wstali i żegnają się z rozgrywkami trzecioligowymi.

Swój mecz ma za sobą także Podlasie Biała Podlaska. Drużyna trenera Rafała Borysiuka udała się do Sieniawy na spotkanie z Sokołem. Przed kolejką oba zespoły dzielił tylko jeden punkt w ligowej tabeli. Wyżej była ekipa z Lubelszczyzny. Porażka sprawiła, że rywale przeskoczyli ekipę z Białej. To nie jedyne zmartwienie Podlasie, które z dorobkiem 33 punktów zajmuje 14. miejsce, czyli tuż nad strefą spadkową. Co prawda piłkarze trenera Borysiuka mają sześć oczek zapasu nad Wisłą Sandomierz, ale do końca cztery kolejki, czy o pełnym spokoju w ich szeregach mowy być jeszcze nie może.

Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski – Chełmianka Chełm 1:0 (0:0)
Bramka: Kobiałka 67
Orlęta: M. Ciołek – K. Rycaj, Chyła, Myszka, Szymala, Kamiński, Ćwik (70 Korolczuk), Ozimek (71 D. Rycaj), Kobiałka (84 Skrzyński), Koszel, Kaczyński (66 Zdybowicz). Trener: Mikołaj Raczyński
Chełmianka: S. Ciołek – Kanarek, Mazurek, Duda (80 Brzozowski), Wiatrak, Skoczylas, Bednara (46 Bonin), Piekarski (80 Dziubiński), Wójcik (68 Czułowski), Myśliwiecki (62 Długosz), Kahsay. Trener: Tomasz Złomańczuk

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Avia Świdnik 0:1 (0:0)
Bramka: Białek 52
Avia: Sobieszczyk – Maluga, Mykytyn, Kursa, Góralski, Górka, Uliczny, Kunca (76 Kovalonoks), Zając (88 Niewęgłowski), Perdun (64 Wójcik), Białek (76 Strug). Trener: Łukasz Mierzejewski

Tomasovia Tomaszów Lubelski – Wisła Sandomierz 1:2 (1:1)
Bramki: Chmura 17 – Rękas 1, Mażysz 55
Tomasovia: Bartoszyk – Wolanin, Chmura, Zozulia (46 Skiba), Pleskacz, Tsybulnyk, Słotwiński (46 Dorosz). Orzechowski, Żurawski (55 Lis 55), D. Szuta (65 Lasota), Smoła (63 Tomaszewski). Trener: Paweł Babiarz

Sokół Sieniawa – Podlasie Biała Podlaska 2:0 (1:0)
Bramki: Pisarek 29, 79
Podlasie: Małecki – Salak, Pigiel, Bahonko, Kocoł (72 Szatała), Nieścieruk, Wojczuk, Chmielewski (72 Bagirov), Jarzynka (58 Piotrowski), Spring (72 Kobyliński), Andrzejuk. Trener: Rafał Borysiuk