Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30. rocznica strajku szkolnego na Lubelszczyźnie

KOS
Grażyna Wójtowicz-Huba, wówczas członek Regionalnego Komitetu Strajkującego Szkół, nauczycielka fizyki w I LO
Grażyna Wójtowicz-Huba, wówczas członek Regionalnego Komitetu Strajkującego Szkół, nauczycielka fizyki w I LO Małgorzata Genca
Wydrukowanie podręczników zamazujących "białe plamy" w historii Polski i ... zapewnienie uczniom mieszkającym w internatach i bursach szkolnych przydziału na 4,5 kg mięsa miesięcznie. To tylko 2 z 20 postulatów strajku szkolnego, który 30 lat temu wybuchł w naszym województwie. W piątek w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

- To było wydarzenie unikalne w skali kraju - opowiada Teresa Misiuk, przewodnicząca Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Regionu Środkowowschodniego ("S" zorganizowała obchody). W żadnym innym regionie Polski nauczyciele nie strajkowali. To było wydarzenie niezwykłe również z tego powodu, że strajk z definicji polega na powstrzymywaniu się od pracy. Tymczasem nauczyciele strajkowali pracując więcej niż zwykle.

Strajk wybuchł 19 listopada 1981 r. , został zawieszony 3 grudnia (ostateczne porozumienie z wojewodą lubelskim nauczyciele mieli podpisać 30 grudnia, sytuacja zmieniła się po ogłoszeniu stanu wojennego). Jak wyglądał strajk? - W szkołach odbywały się dodatkowe wykłady z historii, wychowania obywatelskiego i języka polskiego -mówi Misiuk. - Poruszano na nich tematy, o których do tej pory w szkołach oficjalnie nie mówiono. Prowadzili je m.in. naukowcy z KUL-u i UMCS-u.

- Pamiętam pierwszy wykład, jaki odbył się w I LO w Lublinie -mówi Grażyna Wójtowicz-Huba, wówczas członek Regionalnego Komitetu Strajkującego Szkół, nauczycielka fizyki w I LO. - Prowadził go prof. Kłoczowski, dotyczył powstania warszawskiego. Aula "Staszica" wypełniona była po brzegi, a uczniowie słuchali z wypiekami na twarzach.

- Nasza szkoła przystąpiła do strajku jako pierwsza - mówi Katarzyna Słomecka-Jóźwiak z VIII LO w Lublinie. - W Polsce trwał karnawał "Solidarności", ludzie byli zjednoczeni.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski