Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

300 plus 2019 na dziecko na wyprawkę szkolną. Będzie 300 plus dla dorosłych! Jak dostać 300 plus? Dla kogo jest? Do kiedy złożyć wniosek?

ak
300 PLUS - 2019 to kolejny rok, w którym można otrzymać 300 zł na dziecko na wyprawkę szkolną. Tutaj znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat świadczenia w ramach programu "Dobry start".
300 PLUS - 2019 to kolejny rok, w którym można otrzymać 300 zł na dziecko na wyprawkę szkolną. Tutaj znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat świadczenia w ramach programu "Dobry start". pixabay.com
300 plus na dziecko – 2019 rok to kolejny, kiedy rodzice mogą otrzymać 300 zł na dziecko na wyprawkę szkolną. By dostać świadczenie w ramach programu „Dobry Start”, trzeba złożyć wniosek. Sprawdź, kiedy i gdzie to zrobić, kiedy będzie wypłacane 300 zł na wyprawkę oraz dla kogo jest 300 plus na dziecko w 2019 roku. W tym roku nowość - będzie można otrzymać 300 plus na dorosłe dzieci.

300 PLUS, czyli rządowy program „Dobry Start” obowiązuje od ubiegłego roku. W 2018 roku po raz pierwszy rodzice mieli możliwość otrzymać 300 zł na dziecko na zakup wyprawki szkolnej. W tym roku ponownie wraca 300 Plus. 2019 będzie kolejnym rokiem, gdy rodzice otrzymają wsparcie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Sprawdźcie, jak z niego skorzystać i dostać 300 zł na dziecko.

300 plus dla dorosłych dzieci od 2019 roku

Wprowadzone w zeszłym roku świadczenie znane jako 300 plus na dziecko miało swoje obostrzenia. W tym roku jednak więcej osób będzie uprawnionych do tego, by otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną. 300 plus ma objąć także uczniów szkół dla dorosłych oraz szkół policealnych - póki co osoby uczące się w tych placówkach nie mogą ubiegać się o środki na wyprawkę szkolną. Zostanie jednak utrzymane kryterium wiekowe.

Resort rodziny przygotował projekt regulacji wprowadzającej 300 plus dla dorosłych dzieci. Planuje się, by można było składać wnioski już od 1 sierpnia 2019.

300 plus. Dla kogo 300 zł na dziecko?

Program „Dobry Start”, który potocznie nazywany jest 300 plus, pozwala rodzicom przed rozpoczęciem roku szkolnego uzyskać 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym. Konieczne jest jednak spełnienie dwóch warunków.

Po pierwsze, dziecko nie może mieć ukończonych:

 • 20 lat
 • 24 lat, jeśli ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy kształcenia specjalnego

Po drugie, dziecko musi uczyć się w:

 • szkole podstawowej
 • dotychczasowym gimnazjum
 • szkole ponadpodstawowej i dotychczasowej ponadgimnazjalnej
 • szkole artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny lub nauki
 • młodzieżowym ośrodku socjoterapii
 • specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym
 • specjalnym ośrodku wychowawczym
 • ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym

Jeśli dziecko spełnia oba warunki, rodzice mogą liczyć na to, że po złożeniu wniosku otrzymają świadczenie 300 plus.

UWAGA! Wyprawka szkolna 300 plus nie przysługuje:

 • uczniom i słuchaczom szkół policealnych i szkoły dla dorosłych
 • uczniom zerówki
 • przedszkolakom
 • studentom
Wprowadzenie 500+, choć wciąż jest krytykowane, dało wielu rodzinom istotny zastrzyk gotówki. To jednak nie jedyne pieniądze, które mogą od państwa otrzymać rodzice. Zebraliśmy wszystkie ulgi i świadczenia na dzieci, które pozwalają na podreperowanie domowego budżetu, który w wielu rodzinach zmusza do zaciskania pasa. Masz dzieci? Zobacz, kiedy i ile możesz dostać na nie pieniędzy!

Ile możesz dostać na dziecko? Sprawdź, jakie są ulgi i świad...

300 plus – wniosek. Kto może go złożyć?

By otrzymać wyprawkę szkolną 300 plus na dziecko w 2019 roku, trzeba złożyć wniosek. O 300 zł na wyprawkę szkolną może wnioskować:

 • rodzic
 • opiekun faktyczny dziecka
 • opiekun prawny dziecka
 • osoba ucząca się – pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, bo rodzice nie żyją, ma prawo do alimentów ustalone ugodą sądową lub wyrokiem sądowym

Wniosek o 300 plus na dziecko składa jeden z rodziców. W sytuacjach, w których dziecko nie pozostaje z obojgiem rodziców we wspólnym gospodarstwie domowym:

 • 300 zł na dziecko otrzymuje ten rodzic, który się nim opiekuje
 • przy naprzemiennej opiece obojga rodziców, każdy z nich może złożyć wniosek o 300 plus – wtedy każdy otrzyma połowę pieniędzy, czyli 150 zł

Przysługuje także 300 plus na dziecko w pieczy zastępczej. W takich przypadkach wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną należy składać do powiatowego centrum pomocy rodzinie (PCPR), gdzie będzie on rozpatrywany.

300 plus - ustawa, nie uchwała

Kiedy rząd wprowadził w 2018 roku program „Dobry start”, świadczenie było regulowane uchwałą i rozporządzeniem. Od 2019 roku zachodzi ważna zmiana w kwestii 300 plus – ustawa, a nie uchwała będzie je gwarantowała. Co to oznacza?

Umocowanie ustawowe świadczenia zapewni jego stabilizację i da większą pewność co do jego ciągłego funkcjonowania

Projekt ustawy zakłada także rozszerzenie definicji „szkoły” o szkoły dla dorosłych. Mogliby więc zyskać ci uczniowie, którzy spełniają kryterium wiekowe, ale uczą się w szkole dla dorosłych.

300 plus – wniosek. Do kiedy można go złożyć? Terminy składania wniosków o 300 zł na dziecko

Podobnie jak w zeszłym roku, również w 2019 r. wniosek o 300 plus będzie można złożyć zarówno przez internet, jak i tradycyjnie – w urzędzie.

O 300 plus wniosek możesz złożyć:

 • na portalu Emp@tia
 • za pomocą bankowości elektronicznej
 • w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla miejsca zamieszkania
 • w ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania

Wniosek o 300 zł na dziecko będzie można też złożyć w innym, dodatkowym miejscu, jeśli będzie takie wyznaczone w danej gminie. Informacji na tych temat trzeba szukać bezpośrednio w urzędzie gminy lub miasta.

300 plus – do kiedy złożyć wniosek? Terminy przyjmowania wniosków o 300 zł na dziecko w 2019 roku

O 300 plus wniosek możesz złożyć w terminie:

 • od 1 lipca do 30 listopada 2019 – jeśli robisz to internetowo
 • od 1 sierpnia do 30 listopada 2019 – jeśli składasz wniosek papierowy

Im szybciej złożymy wniosek o 300 zł na dziecko, tym szybciej otrzymamy pieniądze na wyprawkę szkolną. Kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o 300 plus złożony w lipcu lub sierpniu daje nam gwarancję, że pieniądze trafią do nas najpóźniej 30 września 2019 roku.
W przypadku złożenia wniosku między 1 września a 30 listopada, 300 zł na dziecko dostaniemy do 2 miesięcy.
W zależności od naszego wyboru, pieniądze na wyprawkę szkolną 300 plus możemy otrzymać:

 • na konto bankowe
 • przekazem pocztowym
 • w gotówce, do odebrania w kasie urzędu

W 2020 roku będziemy mieli więcej czasu na złożenie wniosku o 300 plus. Przewiduje się, że online będą przyjmowane od 1 lutego 2020 roku, a w formie papierowej – od 1 kwietnia 2020 roku.

W 2018 roku w ramach 300 plus wypłacono łącznie 4 353 267 zł, a koszt programu wyniósł 1,306 mld zł. Szacuje się, że w 2019 roku program „Dobry start” będzie kosztował 1,442 mld zł.

 Czy dogadałbyś się z uczniem z lat 80. i 90?
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski