MKTG SR - pasek na kartach artykułów

6 złotych zasad wychowywania dziecka. Przestrzegaj ich, a wyrośnie ci szczęśliwy człowiek! Zobacz, co radzą robić naukowcy z Harvardu

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Warto zapoznać się z zaleceniami naukowców z Harvardu, aby maluchy dorastały w zdrowiu, a komunikacja z nimi przebiegała bezproblemowo. Jeżeli zadbamy o odpowiednie nastawienie do najmłodszych, wspólnie spędzone wakacje staną się źródłem radości i miłych wspomnień.
Warto zapoznać się z zaleceniami naukowców z Harvardu, aby maluchy dorastały w zdrowiu, a komunikacja z nimi przebiegała bezproblemowo. Jeżeli zadbamy o odpowiednie nastawienie do najmłodszych, wspólnie spędzone wakacje staną się źródłem radości i miłych wspomnień. Victoria Borodinova/Pexels.com
Wielu rodziców spędza urlop razem z dziećmi, ale wspólne wyjazdy nie zawsze należą do udanych. Dzieje się tak między innymi dlatego, że zabieganym matkom i ojcom brakuje odpowiedniego podejścia do swoich pociech. Na szczęście badacze z Harvardu przygotowali zestaw 6 wskazówek pomocnych dla dorosłych przy wychowywaniu dzieci.

Spis treści

Warto zapoznać się z zaleceniami naukowców, aby maluchy dorastały w zdrowiu, a komunikacja z nimi przebiegała bezproblemowo. Jeżeli zadbamy o odpowiednie nastawienie do najmłodszych, wspólnie spędzone wakacje staną się źródłem radości i miłych wspomnień.

Spędzaj czas z dziećmi

W świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm i pogoń za pieniądzem trudno jest wygospodarować czas dla najbliższych. A to właśnie wspólne zajęcia pozwalają budować więź z dzieckiem i sprawiają, że czuje się ono kimś ważnym. Gdy rodzice kończą dzień intensywnej pracy, często marzą tylko o tym, żeby wygospodarować czas dla siebie. Warto jednak stworzyć także przestrzeń na wspólne rozrywki z najbliższymi oraz aktywne słuchanie. Dlaczego? Nie tylko poprawi to nasze relacje z dziećmi, ale też wpłynie na ich zdolność koncentrowania się na bliskich osobach w życiu dorosłym.

Przypominaj dziecku o tym, jak wiele dla ciebie znaczy

Psychologowie od lat przypominają, jak ważne jest okazywanie dzieciom uczuć. Młodzi ludzie nieustannie potrzebują zapewnień, że są kochani. Jeżeli nie będziemy utwierdzać ich w tym przekonaniu, mogą stać się zahukani i zbyt nieśmiali.

Zobacz w naszej galerii, o czym pamiętać, wychowując dziecko!

Warto przypominać dzieciom, jak bardzo są dla nas ważne. Mówić im o tym, ale też słuchać ich, zadawać pytania oraz interesować się tym, co czują i myślą. Duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka mają też ciepłe gesty, np. przytulanie.

Ucz malucha rozwiązywania problemów

Warto wiedzieć, że dzieci nie mówią o wszystkim rodzicom. Nawet, jeżeli uważamy, że jesteśmy z nimi blisko. Dlatego trzeba zachować czujność i uważnie obserwować zachowanie dziecka. Jeżeli nie chce dalej chodzić na lekcje tańca, powinniśmy zainteresować się powodem takiej decyzji.

Czasem reakcja dziecka na pewne wydarzenie jest impulsywna i nieprzemyślana. Wówczas warto zachęcić je do konfrontacji. Może wystarczy doprowadzić do rozmowy z problematycznym kolegą? Jeżeli jednak lekcje tańca są naszą własną ideą fix, a maluch wcale nie odczuwa potrzeby, aby ją realizować, lepiej jest wspólnie poszukać ciekawszej dla tego zajęcia alternatywy. Zmuszanie dzieci do chodzenia na zajęcia wbrew ich woli może być traumatyczne i wyrządzić im więcej szkody niż pożytku.

Pokaż dziecku, jak ważne jest pomaganie

Warto zaangażować dziecko w pomaganie rodzeństwu i przy domowych obowiązkach. Nie powinno ono jednak odbywać się na zasadach przymusu, ale dobrej woli. Jeżeli damy dziecku odczuć, że wspólne sprzątanie czy gotowanie może być przyjemnym przeżyciem, maluch sam będzie chcieć włączać się do wykonywania codziennych obowiązków. Jeśli dodatkowo poczuje się osobą niezbędną, jego samoocena wzrośnie.

Powinniśmy natomiast wystrzegać się przekupstwa i pomagania za nagrody. Takie podejście nie kształtuje w dziecku odpowiednich postaw, nie wzbudzi też jego zainteresowania niesieniem pomocy innym, a warto jest rozbudzić w nim taką chęć. Dobrą okazją do wspólnego pomagania może stać się zaniesienie rzeczy do punktu repartycyjnego dla uchodźców czy kupienie kanapki osobie będącej w potrzebie.

Już dziś zadbaj o prawidłowe wychowanie dziecka. Oto 6 zasad, których należy przestrzegać!

Wspieraj malucha w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami

Nie jest żadną tajemnicą, że wiele dzieci nie potrafi radzić sobie z emocjami. Młodzi ludzie krzyczą, płaczą, a często także tupią, uciekają lub uderzają na oślep rączkami. O ile małe dziecko nie rozumie jeszcze, że można zachowywać się inaczej, o tyle warto popracować nad zachowaniem starszego. Naukę trzeba jednak zacząć od samego siebie. Jeżeli będziemy komunikować maluchowi emocje w dojrzały sposób, jak i pytać go o własne, a następnie wspólnie je nazywać, istnieje spora szansa na to, że nasze działania pomogą dziecku nauczyć się wyrażać siebie.

Pokaż dziecku większy obraz świata

Ostatnia, ale jakże ważna wskazówka, pozwoli wychować dziecko, które nie będzie spędzało całych dni z nosem w telefonie czy tablecie. Ma ona związek z poszerzaniem horyzontów. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę ze złożoności świata, w którym żyje oraz z różnorodności ludzi, którzy go otaczają.

Warto nie tylko rozmawiać z nim o różnych ludziach i kulturach, ale można też zabierać malucha od małego w podróże i na wyprawy, które uczą patrzeć na swoje najbliższe otoczenie z nowej, szerszej perspektywy. Takie wyjazdy uwrażliwiają też na ludzką krzywdę. Jeżeli od małego będziemy uświadamiać dziecko, że żyje w różnorodnym świecie, w przyszłości nie będzie ono miało kompleksów z powodu bycia innym, a także nauczy się akceptować swoich odmiennych rówieśników, np. osoby z niepełnosprawnościami lub innych wyznań.

Wychowanie dziecka wrażliwego na swoje otoczenie nie jest rzeczą łatwą, ale okazuje się możliwe. Stanowi długotrwały proces, który wymaga od rodzica pracy i zaangażowania. Efektami będzie można cieszyć się na starość.

Źródło: gse.harvard.edu, upworthy.com

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 6 złotych zasad wychowywania dziecka. Przestrzegaj ich, a wyrośnie ci szczęśliwy człowiek! Zobacz, co radzą robić naukowcy z Harvardu - Strona Kobiet

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski