Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afera w Łabuniach. Uczniowie w roli więźniów i gestapowców. Co na to kuratorium?

Karolina Ryniak
Karolina Ryniak
SP w Łabuniach/screen
Część uczniów była ubrana w obozowe pasiaki, inne miały swastyki na ramionach. Jedna ze scen ukazywała zagazowanie więźniów w obozie zagłady. Tak wyglądała inscenizacja z okazji nadania Szkole Podstawowej w Łabuniach imienia „Dzieci Zamojszczyzny”. O sprawie zrobiło się głośno w całym kraju.

- To miał być hołd złożony ofiarom hitlerowskiej napaści na Polskę w czasie II wojny światowej. Dzieci, które brały udział w spektaklu były wcześniej odpowiednio przygotowywane, znają historię, a rodzice wyrazili zgodę na ich udział w inscenizacji - informuje nas osoba, która brała udział w uroczystościach jako obserwator.

- Podczas tego wydarzenia nikt nie żartował, została zachowana pełna powaga. Taka jest historia, trzeba o tym uczyć i uwrażliwiać kolejne pokolenia, by podobne wydarzenia nie miały już nigdy miejsca - dodaje.

Przedstawienie „Nie mogę Cię zapomnieć…” odbyło się 10 grudnia. Młodsi uczniowie przebrani w pasiaki ukrywali się za drutem kolczastym. Starsi mieli na sobie stroje gestapowców. Ci w pasiakach zostali w inscenizacji „zagazowani” przez gestapo. O wydarzeniu jako pierwszy napisał tygodnik „Newsweek” oceniając, że wydarzenie było wysoce niestosowne ze względu na wiek biorących w nim udział dzieci.

- Nieodpowiednie mogło być przemówienie wójta, który porównywał lewicowe ugrupowania do hitlerowskich Niemiec i tworzenia nowego człowieka oraz społeczeństwa. Ze względu na historię Zamojszczyzny o wydarzeniach z czasów II wojny światowej mówi się tu w każdym domu od najmłodszych lat. Dzieci mają świadomość tamtych wydarzeń. Więcej szkody w ich umysłach spowoduje wiadro pomyj po ukazaniu się artykułu niż sama inscenizacja - mówi z oburzeniem jeden z rodziców ucznia ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Łabuniach.

Co na to kuratorium?

Choć do Kuratorium Oświaty w Lublinie nie trafiło oficjalne zgłoszenie nieprawidłowości wynikających z organizacji wydarzenia to sama kurator apeluje, by do sprawy podejść ostrożnie, spokojnie i z rozwagą.

- Szkoła przygotowując się do organizacji takiego wydarzenia jakim jest nadanie jej imienia planuje szereg działań dydaktyczno-wychowawczych. Przypominam, że jedną z metod i form pracy z uczniami jest drama. Nie można ukrywać, że czas II wojny światowej jest nasycony dramatycznymi wydarzeniami. Uczniowie przedstawiali historię, a jej fundamentem jest prawda - uważa Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty.

Ważnym wydarzeniem tamtego dnia poza nadaniem imienia szkole było odznaczenie Wacława Niemczuka oraz Romana Kostrubca - Dzieci Zamojszczyzny z gminy Łabunie. Obaj mężczyźni, już w podeszłym wieku, przeżyli tragiczne wydarzenia II wojny światowej. W tym dniu w uroczystościach uczestniczyła również Beata Kozaczyńska, autorka kilku książek opisujących losy Dzieci Zamojszczyzny.

Bulwersujące słowa wójta

W mediach społecznościowych w sprawie zaczęli wypowiadać się politycy. Posłanka Lewicy Monika Pawłowska, w swoim oświadczeniu pisze:

„Wyrażam ogromne oburzenie i zaniepokojenie, że tego typu wydarzenia mają miejsce w publicznych placówkach, a zaproszeni przez dyrekcję na to wydarzenie goście dopuszczają się tak skandalicznych wystąpień, które są relacjonowane i przez dyrektora placówki i nie negowane”.

Pawłowska informuje również, że jeszcze w tym tygodniu złoży zapytanie do Biura Analiz Sejmowych i prawników, aby sprawdzili czy podczas uroczystości nie doszło do złamania prawa. Zaznacza przy tym, że sprawa może trafić do prokuratury.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łabuniach nie był w czwartek obecny w pracy i nie udzielił komentarza.

Wójt gminy, Mariusz Kukiełka miał odnieść się do sprawy pisemnie. Do chwili obecnej nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski