Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja „Movember” w Lublinie. Wąsami w raka. Sportowcy zachęcają mężczyzn do badań

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Paweł Majka, prezes Motoru Lublin
Paweł Majka, prezes Motoru Lublin Motor Lublin
Chodzi o akcję „Movember”, która odbywa się co roku w listopadzie. Mężczyźni zapuszczają wąsy, aby zwrócić uwagę na temat profilaktyki męskich nowotworów. Do akcji przyłączyli się sportowcy z Motoru Lublin oraz Azotów Puławy.

- Moja żona jest zachwycona wąsami. Mówi, że wyglądam mega sexy i że nie muszę ich golić - żartuje Arkadiusz Onyszko, trener bramkarzy Motoru Lublin.

I tłumaczy, że wziął udział w akcji „Movember", bo sam jest przykładem tego, że gdyby regularnie się badał i robił badania profilaktyczne, to nie doszłoby u niego do aż tak poważnej niewydolności nerek.

- Wydawało mi się, że mnie sportowca tryskającego energią, nigdy coś takiego nie spotka. Gdybym się regularnie badał, to może nie musiałbym mieć przez trzy lata dializ i przeszczepu nerki - wyjaśnia były bramkarz.

Również prezes Motoru Lublin zapuszcza wąsy. - Staramy się brać udział w takich akcjach społecznych. Mężczyźni myślą, że rak ich nie dotyczy. Wstydzą się pójść do lekarza i sprawdzić swój stan zdrowia. Chcemy zachęcić panów do profilaktyki „męskich” nowotworów - mówi Paweł Majka, prezes Motoru Lublin.

W listopadzie swoje wąsy zapuszczają też piłkarze drużyny: Adrian Olszewski i Michał Paluch.

W ramach trwającej akcji „Movember" kibice Motoru będą mogli kupić bilety na sobotni mecz z Hetmanem Zamość w promocyjnej cenie.

- Każdy kibic, który przy zakupie biletu będzie mógł pochwalić się swoimi wąsami za wejściówkę zapłaci tylko 5 zł (a normalnie jest to 15 zł). Promocja obowiązywać będzie tylko w stacjonarnych punktach sprzedaży. Dla „wąsaczy” na ten mecz przygotowujemy wspólnie z MOSiR Lublin jeszcze jedną niespodziankę, ale na razie nie mogę zdradzić szczegółów - zaznacza prezes Motoru.

Kampania „Movember" polega na zwiększeniu świadomości na temat profilaktyki męskich nowotworów, takich jak rak jąder czy rak prostaty. Pierwszy z nich dotyka głównie mężczyzn między 14. a 34. rokiem życia, a rak prostaty panów po 45. roku życia.

- Nie ma tygodnia, żebym nie wykrył któregoś z tych nowotworów u pacjentów w przychodni. Zapadalność zdecydowanie wzrasta, dlatego tak ważne są badania, bo wcześnie wykryty rak jest uleczalny - zaznacza lek. med. Andrzej Ciołko, urolog.

30 listopada w Lublinie w Centrum Handlowym Vivo! odbędzie się akcja profilaktyczna w ramach kampanii Movember. Panowie będą mogli bezpłatnie skorzystać z USG jąder oraz z badań PSA (pobranie kropli krwi z palca) pod kątem zmian w prostacie. Żadne z badań nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski