Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alchemia w Lublinie: Inwestycja utknęła w martwym punkcie

EP
Alchemia w Lublinie: Inwestycja utknęła w martwym punkcie
Alchemia w Lublinie: Inwestycja utknęła w martwym punkcie Jacek Babicz
Felicity, IKEA, Galeria Zamek (Tarasy Zamkowe) - te komercyjne inwestycje, które wielu spisało już na straty, ostatnio udało się wskrzesić. Czy podobnie będzie z Alchemią?

Alchemia to z jednej strony podziemny parking między ul. Świętoduską i Lubartowską, a z drugiej centrum handlowe, które ma powstać na Starym Mieście, w dawnych kamienicach między ul. Olejną, Bramową i Szambelańską.

Inwestycja miała ruszyć prawie cztery lata temu, utknęła jednak na etapie formalności. Inwestor od ponad trzech lat ma zgodę na budowę parkingu, żadnych prac jednak nie rozpoczął (by nie stracić pozwolenia, założył dziennik budowy).

Teraz stara się o drugie pozwolenie - dla części staromiejskiej kompleksu. Złożył już dwa wnioski, ale urzędnicy pozostawili je bez rozpatrzenia (z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej Olejnej 8).

- Kolejny wniosek nie wpłynął - mówi Joanna Bobowska z biura prasowego lubelskiego ratusza. - Planujemy złożyć go w przyszłym tygodniu - zapewnia Marek Woliński, który odpowiada za kontakty inwestora - spółki Arkady - z mediami.

Kiedy rozpocznie się budowa? Tego nie wiadomo. Z umowy podpisanej z ratuszem wynika, że fundamenty parkingu powinny powstać do końca tego roku.

W 2014 r. inwestycja powinna osiągnąć stan surowy zamknięty. Niedotrzymanie tych terminów oznacza 3 mln zł kary. O tym inwestor na razie nie myśli. Planuje natomiast zmiany w koncepcji kompleksu.

- Zamiast powierzchni handlowych chcemy postawić na usługi, restauracje i puby. Naszym zdaniem, wtedy łatwiej będzie nam pozyskać najemców. Sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych w Lublinie zmieniła się diametralnie - tłumaczy Woliński.

Szyki Alchemii pokrzyżowały m.in. Tarasy Zamkowe, które powstają na lubelskim Podzamczu (niedaleko Starego Miasta).

Specjaliści od rynku nieruchomości mówią, że projekt da się obronić. Modyfikacje są jednak wskazane. - Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie pasażu handlowego z punktami usługowymi, być może też z biurami. Prędzej czy później ta część Lublina zostanie zagospodarowana. Prawdopodobnie obecny inwestor liczy, że uda mu się sprzedać projekt, a jego realizacją zajmie się ktoś inny - komentuje Tomasz Iwan z Biura Nieruchomości Kleczkowski. - Gdyby inwestor rzeczywiście był w stanie realizować inwestycję już by to robił. Przykład Galerii Olimp pokazuje, że można budować etapami i na tym korzystać - dodaje.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski