MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aleja kasztanowców przy ul. Solarza będzie pomnikiem przyrody? (ZDJĘCIA)

EP
Aleja kasztanowców przy ul. Solarza będzie pomnikiem?
Aleja kasztanowców przy ul. Solarza będzie pomnikiem? Jacek Babicz
Mieszkańcy ul. Solarza na lubelskim Czechowie chcą, żeby magistrat uznał za pomnik przyrody szpaler kasztanowców, rosnących przy ich ulicy. Stosowny wniosek trafił już do ratusza.

O tym, że mieszkańcy obawiają się, że dorodne drzewa zostaną wycięte, pisaliśmy dwa tygodnie temu.

Niepokój wzbudziła przede wszystkim informacja, że ratusz przystąpił do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Koncertowej, al. Solidarności, ul. Ducha, Poligonowej oraz projektowanej ul. Zelwerowicza. Mieszkańcy twierdzą, że pojawił się pomysł, żeby poszerzyć ul. Solarza i zrobić z niej dogodny dojazd do górek czechowskich. Mieszkańcy domyślają się, że tego typu prace wiązałyby się z wycinką drzew. Ratusz zapewnia, że nie ma takich planów.

Mieszkańcy wolą jednak dmuchać na zimne. Zebrali już ponad tysiąc podpisów przeciwko ewentualnej wycince. Teraz złożyli też wniosek o uznanie szpaleru kasztanowców za pomnik przyrody. - Mamy tu do czynienia z aleją jednorodnych drzew w gęstym nasadzeniu. Taki układ jest bardzo rzadko spotykany w naszym regionie - tłumaczy Beata Jegier-Filipiak, mieszkanka Czechowa, zaangażowana wobronę kasztanowców. - Chcemy chronić te drzewa, by nie powtórzyła się historia podobna do tej ze skweru przy ul. Walecznych, gdzie wycięto kilkadziesiąt drzew i do dziś nie wiadomo, kto za to odpowiada - dodaje.
Ruch leży teraz po stronie ratusza.

Procedura wymaga w tym przypadku m.in. zlecenia ekspertyzy dendrologicznej i uzyskania opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. - Na końcu uchwałę w tej sprawie musi przyjąć Rada Miasta - tłumaczy Anna Machocka z biura prasowego ratusza.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski