Alembik - węgiel aktywny a alkohole domowe - co musisz wiedzieć?

Artykuł sponsorowany Alembik

Tradycyjne produkowanie alkoholu w zaciszu własnego domu znane jest wszystkim nie od dziś. Nasi przodkowie od wieków budowali winiarnie obok gospodarstwa domowy a także browarnie czy bimbrownie. Zjawisko to rozwijało się na całym świecie. Już wtedy próbowano tworzyć pierwsze destylatory. Obecnie odchodzi się od pradawnych praktyk, aczkolwiek nadal używane są chociażby drożdże gorzelnicze czy zaprawki do alkoholu. W produkcji domowego alkoholu popularny jest także węgiel aktywny.

alkohole domowe

Węgiel aktywny - zastosowanie

Historia używania węgla aktywnego sięga czasów Hipokratesa, który wraz ze swoimi uczniami używał sproszkowanego węgla drzewnego do zasypywania ran. Dzięki takiemu zabiegowi goiły się znacznie szybciej. Obecnie nadal używany jest przez m.in. Aborygenów w celu wyciągania trucizny z rany po ukąszeniach zwierząt, a Indiany używają go jako lek antyalergiczny na bluszcz. Węgiel aktywny posiada właściwości wiązania się z innymi substancjami, przez co używany jest także jako lek na biegunkę. Może on je wchłonąć w ilości nawet do 20% masy własnej. Zastosowanie znalazł także w kosmetyce. Coraz częściej jest dodawany do past do zębów, płynów do płukania a nawet do nici dentystycznych. Węgiel aktywny można znaleźć także w maseczkach, żelach do mycia twarzy a nawet mydłach do ciała. To wszystko za sprawą zdolności przyciągania zanieczyszczeń, nawet z głębszych warstw skóry.

Węgiel aktywny w produkcji domowego alkoholu

Jeśli chodzi o produkcję domowego alkoholu to węgiel aktywny też pełni niemałą rolę. Jest on składnikiem, który odbarwia jak i również pochłania zapachy, dzięki czemu doskonale nadaje się do oczyszczania destylatów. Trwale usuwa z nich wszelkie przykre zapachy co wpływa na lepszą jakość produkowanego alkoholu.

Na rynku mamy dostępne wiele rodzai węgla. Najpowszechniejszym jest węgiel aktywny,z którego korzysta się po destylacji. Drugim popularnym węglem jest płynny węgiel aktywny, który doskonale pochłania produkty uboczne, zwłaszcza smakowo-zapachowe, powstałe przy fermentacji trunku. Przewagą tego rodzaju węgla jest to, że jego użycie nie stanowi problemu. W przypadku węgla aktywnego po destylacji trzeba postępować według instrukcji. Węgiel aktywny stosuje się najczęściej pod koniec produkcji, szczególnie gdy przygotowujemy pierwszy zacier. Jeśli chodzi o moc alkoholu nie powinien on przekraczać 45% dzięki temu węgiel będzie bardziej efektywnie oczyszczać nasz produkt. Na prawidłowe działanie węgla wpływa także temperatura trunku, najlepiej schłodzić go przed procesem oczyszczania. Przyjęło się, że na jeden litr alkoholu dodajemy porcję 50 gram węgla aktywnego. Istnieją dwa sposoby użycia węgla aktywnego.

1. Wsypujemy porcję węgla aktywnego do trunku, który chcemy oczyścić i pozostawiamy na parę dni, miksturę można zamieszać kilka razy w ciągu dnia. Następnie całość filtrujemy przy użyciu sączków filtracyjnych.
2. Można także użyć specjalnie przygotowanych do destylacji rur np.: szklanych.

Jeśli chcemy wyprodukować domowej roboty wino lepszym pomysłem będzie skorzystanie z prasy do owoców. Wyciśnie to co najsmaczniejsze w owocach dzięki czemu wino będzie mieć soczysty i orzeźwiający smak. Gdy już będziemy mieli pierwsze butelki domowego trunku warto zakupić stojak na wino dzięki któremu alkohol będzie wyglądać elegancko we wnętrzu naszego mieszkania. Odpowiedni kąt ustawienia wina na stojaku dodatkowi sprawi, że będzie świeże na dłużej. Warto także pomyśleć o kupnie etykiety na nalewki. Tak przygotowany alkohol będziemy mogli śmiało zaprezentować najbliższym. Na pewno nasi przyjaciele ucieszą się z takiego, ręcznie robionego prezentu, w który włożyliśmy serce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski