Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alergicy właśnie teraz mają przekichane. I to dosłownie

Justyna Krzyśków
123rf
To najtrudniejszy okres dla alergików. Sezon kwitnienia roślin właśnie ruszył, a z tym żartów nie ma. Na jakie rośliny powinniśmy uważać w najbliższym czasie?

- Mieszkańcom miast najczęściej dają się we znaki charakterystyczne, zielone pyłki topoli - tłumaczy prof. Adam Rostański, botanik z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. - Tendencja jest taka, że gdy na dworze jest bardzo ciepło i sucho, to pylenie zdecydowanie się nasila - dodaje prof. Rostański.

A więc mimo trwającej majówki, alergicy powinni modlić się o deszcz. Wedle zapowiedzi synoptyków, w regionie lekko popada dziś i w niedzielę, jutro natomiast ma być słonecznie. Ulga dla tysięcy zakichanych będzie więc raczej krótko-trwała.
Doktor Andrzej Posz, alergolog z Tarnowskich Gór, zapewnia jednak, że można przetrwać wiosnę, nie rezygnując przy tym z aktywnego wypoczynku.

- Przed wyjściem z domu alergicy powinni zakropić oczy i nos. Specjalne krople są dostępne w aptece bez recepty. Dodatkowo po powrocie do domu należy zmienić ubranie, wziąć prysznic i dokładnie wypłukać nos oraz jamę ustną.

Kichanie, łzawienie, świąd, wysypka na twarzy, rumień - objawy alergii mogą być nie tylko uciążliwe, ale też bardzo niebezpieczne. Choroba atakuje zarówno drogi oddechowe, jak i skórę. Skutki mogą być naprawdę groźne.

- Duszność wywołana pyłkami może doprowadzić do astmy pyłkowej, która trwa kilka tygodni. Ulgę w takiej sytuacji mogą przynieść leki przeciwzapalne, wykrztuśne lub antybiotyki. Należy jednak pamiętać, że to tylko doraźna pomoc - przestrzega dr Andrzej Posz.

- Nazwa "alergia" (z gr. alos ergos) oznacza "inne reagowanie" - mówi dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. - Musimy je odwrócić, by postawić pacjenta na nogi. W Polsce niewiele osób się odczula. Chcielibyśmy, by robili to wszyscy, którzy spełniają kryteria, czyli dzieci po 6. roku życia i dorośli do 50. Przy alergii na jady owadów odczulamy zawsze, bo jest potencjalnie śmiertelna. U połowy pacjentów już w pierwszym roku następuje zmniejszenie objawów - dodaje.

Sprawdź, co nam pyli aż do jesieni

  • Maj Najsilniej uczulają nas brzozy, dęby, graby, buki i jesiony.
  • Czerwiec Alergeny to przede wszystkim bzy czarne, trawy, babki.
  • Lipiec Kichanie wywołują głównie lipy drobnolistne, trawy, babki, pokrzywy, szczaw zwyczajny.
  • Sierpień Chorujemy przez rośliny takie jak pokrzywy, lebiody, bylice pospolite.
  • Wrzesień Uczulenie powodują tylko bylice pospolite.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Alergicy właśnie teraz mają przekichane. I to dosłownie - Dziennik Zachodni

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski