Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alert! RCB zapowiada gwałtowne burze i silny wiatr. Prognoza pogody na 12 maja mówi o intensywnych zjawiskach

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jeszcze przed południem IMGW w Polsce centralnej, w strefie nadchodzącego frontu atmosferycznego, notuje w ostatnich godzinach silne porywy wiatru: Łódź 68 km/h, Płock, Wieluń, Sulejów, Kozienice 65 km/h, Warszawa 61 km/h. Nie są to jeszcze porywy wiatru związane z burzami.
Jeszcze przed południem IMGW w Polsce centralnej, w strefie nadchodzącego frontu atmosferycznego, notuje w ostatnich godzinach silne porywy wiatru: Łódź 68 km/h, Płock, Wieluń, Sulejów, Kozienice 65 km/h, Warszawa 61 km/h. Nie są to jeszcze porywy wiatru związane z burzami. pixabay.com, IMGW
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty z informacją o gwałtownych burzach i silnym wietrze. Pogoda 12 maja będzie niespokojna. Już we wtorek po południu IMGW poinformował, że w czwartek pojawią się burze na wschodzie kraju z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem, spodziewane są też nawałnice. Deszcz jest potrzebny, jednak zapowiadane zjawiska mogą być niebezpieczne. Czerwone i bordowe oznaczenia na mapie niepokoją i słusznie. "Brak opadów, ewapotranspiracja oraz deficyt opadów w ostatnich dniach zwiększyły zagrożenie pożarowe w lasach oraz na łąkach", alarmuje IMGW.

Burze z gradem 12 maja. IMGW i RCB ostrzegają tez przed silnym wiatrem

Przed nami kolejny bardzo ciepły dzień. Tym razem wysokiej temperaturze mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. W czwartek 12 maja rano IMGW wydało ostrzeżenia 1. i 2. stopnia przed burzami z gradem. Porywy wiatru mogą osiągać dziś nawet 95 km/h.

RCB ostrzga: "Uwaga! Dziś (12.05) gwałtowne burze i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr". Takie powiadaomienia dostają mieszkańcy 3 województw (ich części):

  • lubelskiego,
  • małopolskiego,
  • podkarpackiego.

RCB przypomina również, że piorun może porazić nas na 2 sposoby: bezpośredni i pośredni. Według zapowiedzi IMGW: "Dzisiaj miejscami możliwy jest słaby przelotny deszcz, tylko na wschodzie i południu wystąpią burze, miejscami gwałtowne z gradem, opadami deszczu ok. 20 mm oraz porywami wiatru 80-95 km/h. Temp. maksymalna wyniesie od 13°C nad morzem, ok. 23°C w centrum, do 28°C na Podkarpaciu."

Gddzie jest burza? Mapa

Przyroda spragniona wody czeka na deszcz. Prognoza pogody: będzie deszcz, a nawet nawałnice

Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wskazuje, że wg modelu ECMWF większej ilości opadów spodziewać się można dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca. Jednak już w czwartek 11 maja w pogodzie może się dużo dziać.

IGW: W czwartek pojawią się burze na wschodzie kraju z intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem, spodziewamy się nawałnic.

  • Od środy do niedzieli IMGW zapowiada zmianę pogody. Po dość pogodnych porankach wzrost zachmurzenia i po południu przelotne opady deszczu.
  • W czwartek w zachodniej połowie kraju więcej rozpogodzeń, a opady lokalnie na wschodzie i wówczas możliwe burze na Podkarpaciu i w Małopolsce, w piątek również na Przedgórzu Sudeckim. Temperatura minimalna w nocy od około 8°C na krańcach wschodnich, północnych oraz w górach do 13°C, 14°C w Polsce centralnej i południowej. Temperatura maksymalna od 18°C, 19°C na północnym wschodzie do 24°C, 26°C na południu.
  • Najsilniej będzie wiało w czwartek z kierunków zachodnich. W porywach wiatr osiągnie 60 km/h na przeważającym obszarze kraju, do 70 km/h podczas burz, a na wybrzeżu chwilami nawet 80 km/h.
  • Od piątku silniejsze porywy wiatru głównie towarzyszyć będą burzom, do 70 km/h w sobotę na północnym zachodzie i do 60 km/h w niedzielę w centrum i na południu kraju.

Rolnicy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia, na których widać unoszące się za ciągnikami tumany kurzu. Siana właśnie na przykład kukurydza czy wysadzone ziemniaki potrzebują wody do wschodów, a uprawy ozime i wiosną siane zboża do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Tymczasem, jeśli zdarza się deszcz, to jedynie symboliczny.

Susza 2022 znów dręczy polskie pola i lasy

Na pierwszy rzut oka z okien samochodu suszy na polach może jeszcze nie widać. Zachwycamy się kwitnącymi właśnie połaciami rzepaku. Niedobory wody są już jednak odczuwalne. Pomiary wilgotności gleby mówią zdecydowanie o niedoborach wody. IMGW pisze nie tylko o braku deszczu, ale również o ewapotranspiracji, czyli procesie parowania terenowego.

"Niestety... nadal deficyt opadów, wysoka temperatura, wysokie parowanie. Susza nadal doskwiera rolnikom i leśnikom", pisze na Twitterze Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW. Dodaje: "W rzekach jeszcze nie jest źle, ale przeważnie obserwowane są spadki".

W środę Centrum Modelowania Meteorogicznego IMGW ostrzega przed pożarami: - Jutro ekstremalne zagrożenie w środkowej i wschodniej części kraju. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyjać będzie silniejszy wiatr.

"Pierwsza dekada maja w centralnej Polsce bardzo sucha i praktycznie bez opadów", pisze 10 maja Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Temperaturowo I dekada maja ciepła na południu kraju oraz chłodna, poniżej średnich wartości na północy kraju".

Prognoza długoterminowa IMGW na lato 2022

IMGW publikuje Eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na czerwiec 2022 r. – wrzesień 2022 r. I tak z prognoz na czerwiec wynika, że Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Natomiast w lipcu średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, zaś suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Sierpień, czyli miesiąc zasadniczych żniw zapowiada się na chłodniejszy od normy a lat 1991-2020. Średnia miesięczna temperatura powietrza w północnej części Polski powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

"Na południu możliwa średnia miesięczna temperatura powietrza w normie. Suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma powyżej normy".

Źródło: IMGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Alert! RCB zapowiada gwałtowne burze i silny wiatr. Prognoza pogody na 12 maja mówi o intensywnych zjawiskach - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski