Batalia o amantadynę trwa. Badań prowadzonych od roku w kilku polskich ośrodkach o mało nie przerwano. Powodem były błędnie zaprojektowane prace jednego z nich. Po przedstawieniu wstępnych wyników analizy zebranych dotąd danych, decyzją ABM badania nad amantadyną są prowadzone dalej.
Stosowany od lat lek dla pacjentów neurologicznych może pomagać w hamowaniu postępu infekcji koronawirusem, musi być jednak podany w ciągu pięciu dni od zakażenia. To właściwe założenie projektu badawczego, którego liderem jest prof. Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
W badanie udało się zaangażować grupę ok. 500 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa SARS-CoV-2 z siedmiu krajowych ośrodków klinicznych, z czego w analizie uwzględniono 110 osób. Byli oni objęci wczesną opieką medyczną.
W dniu rozpoczęcia badania hospitalizacji wymagało 19,6 proc. chorych, którym miała być podawana amantadyna, oraz 14,6 proc. pacjentów mających otrzymywać placebo. Pozostałych obserwowano w warunkach ambulatoryjnych.
W przypadku większości wszystkich chorych zakażenie koronawirusem przebiegało łagodnie, ale w grupie przyjmującej amantadynę odnotowano trend w kierunku skuteczności w postaci częstszego bezobjawowego przebiegu COVID-19 w 15. dniu leczenia.
Brak objawów odnotowano wtedy u 62 proc. chorych przyjmujących amantadynę i u 52 proc. stosujących placebo. W grupie otrzymującej lek nie było ciężkich powikłań i zgonów, ale wśród nieprzyjmujących go pacjentów dotyczył on 4,6 proc. zakażonych.
Przedstawiono też wnioski na temat bezpieczeństwa kuracji. W grupie leczonej amantadyną zgłoszono 17 przypadków działań niepożądanych (w tym 4 umiarkowanie ciężkie, ale 0 ciężkich), a wśród łykających placebo – 24 przypadki (w tym 6 umiarkowanie ciężkich i 1 ciężki w postaci zgonu).
Przed właściwymi badaniami przeprowadzono także pozytywnie wstępną analizę oceny bezpieczeństwa i skuteczności terapeutycznej u 93 uczestników z obu grup na postawie 15-dniowej obserwacji.
Badanie będzie kontynuowane przez kolejne 6 miesięcy, co ma umożliwić również ocenę wpływu terapii amantadyną na występowaniu zespołu pocovidowego, czyli opóźnionych powikłań infekcji.
Źródło: Wstępne wyniki badań nad amantadyną SPSK Nr 4 w Lublinie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

Victoria Vynn
Victoria Vynn Gel Polish Lakier Hybrydowy 018 Cashmere Beige 8ml

Elisium
Silcare Slip Liquid Płyn Do Aplikacji Żelu Na Paznokcie 300ml

Zwilling
Zwilling CLASSIC INOX zestaw do pielęgnacja paznokci czarny ...
Deszczówka zatruta na całej planecie