Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ambasador Szczerski: Polska jest już w pierwszej 10 państw rozwijających się najbardziej harmonijnie i odpowiedzialnie

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Na rozpoczętym dziś Szczycie ONZ mogą zapaść ważne decyzje dotyczące także biznesu, w tym procesów wytwarzania żywności czy równouprawnienia
Na rozpoczętym dziś Szczycie ONZ mogą zapaść ważne decyzje dotyczące także biznesu, w tym procesów wytwarzania żywności czy równouprawnienia 123rf.com/profile_chuyu
W Nowym Jorku rozpoczął się Szczyt SDG 2023 poświęcony realizacjom Celów zawartych w Agendzie 2030. Pod względem harmonijnego i odpowiedzialnego rozwoju Polska okazuje się być prymusem, ale to nie ranking będzie przykuwał uwagę biznesu, podczas najbliższych dwóch dni.

Spis treści

W poniedziałek 18 września w Nowym Jorku rozpoczął się dwudniowy Szczyt SDG 2023 (Sustainable Development Goals, tj. Cele Zrównoważonego Rozwoju) koncentrujący się na przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Polska w najnowszej odsłonie globalnego rankingu pozycjonującego najbardziej harmonijnie i odpowiedzialnie rozwijające się państwa zajmuje już dziewiąte miejsce – poinformował na portalu X ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

– Polska wśród najbardziej harmonijnie i odpowiedzialnie rozwijających się państw świata! W rym roku awansowaliśmy do PIERWSZEJ DZIESIĄTKI światowego rankingu realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ! – poinformował na portalu X (dawniej Twitter) Ambasador Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski.

Taka informacja pojawiła się u progu rozpoczynającego się właśnie Szczytu SDG 2023 z udziałem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Jak przypominają służby dyplomatyczne RP, Polska już w 2015 r. zobowiązała się do realizacji Agendy 2030, w tym do wykonania 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Okazuje się, że spośród wszystkich 193 członków należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych nasz kraj plasuje się już na dziewiątym miejscu w zakresie dokonanego postępu liczonego od 2016 r.

W ten sposób ONZ weryfikuje wywiązywanie się rządów z postawionych im zadań

Agenda 2030 to strategia rozwoju świata do 2030 r. Chodzi o to, że zdaniem światowych elit, w tym środowisk globalistycznych, świat nie czyni wystarczających postępów, by uratować planetę i ludzi przed katastrofą. Aby temu zapobiec, należy przyspieszyć działania na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju zapisanych w Agendzie 2030.

Służyć temu ma realizacja 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju zawartych w Agendzie 2030. Cele są podzielone na pięć obszarów. To tzw. 5xP: ludzie (ang. people), planeta (ang. planet), dobrobyt (ang. prosperity), pokój (ang. peace), partnerstwo (ang. partnership). Dla każdego Celu wskazano zadania do osiągnięcia do 2030 roku. Łącznie jest ich 169.
Z kolei do każdego z zadań Agendy 2030 przypisany jest wskaźnik mierzący postępy jego realizacji. Za ich raportowanie odpowiadają rządy. Tym samym ONZ monitoruje postępy w osiąganiu Celów.

Globaliści wskażą nowe cele?

Obecny Szczyt będzie trwał dwa dni. I choć w polskiej narracji informacyjnej przebija się przede wszystkim planowany udział Prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu Rady Bezpieczeństwa poświęconego Ukrainie, to jednak sprawa wojny na Wschodzie Europy nie zdominuje Szczytu. Tegoroczne spotkania będą skupiać się raczej na przyjęciu regulacji prawnych w sprawie uznania „praw Natury” oraz bioróżnorodności, które będą mieć daleko idące konsekwencje nie tylko dla praw człowieka, ale też dla biznesu. Co to może oznaczać? Oprócz weryfikacji dotychczas podjętych działań, uczestnicy Szczytu otrzymają wytyczne dotyczące przyspieszenia działań w kwestii m.in. ochrony klimatu. Zgodnie z programem Szczytu, ma pojawić się m.in. nowa deklaracja polityczna. Nad jej treścią czuwać będą przedstawiciele Irlandii i Kataru: Fergal Mythen i Alya Ahmed Saif Al-Thani. Co może zawierać?

ONZ przypilnuje praw Matki Ziemi i równouprawnienia

Zważywszy na dokumenty robocze, które pojawiły się jeszcze przed rozpoczęciem sesji, należy się spodziewać, że nowa deklaracja polityczna skupi się na potrzebie „większego uwzględniania równouprawnienia płci i wzmacniania pozycji kobiet i dziewcząt”. Globaliści chcieliby też więcej uwagi poświęcić przyspieszeniu digitalizacji świata i wdrożeniu rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. Eksperci ONZ planują też zobowiązać państw do wdrożenia regulacji dotyczących urbanizacji oraz sposobów wytwarzania żywności. Celem przewodnim tego ostatniego wyzwania ma być bioróżnorodność. Warto też podkreślić, że w dokumentach mają zacząć pojawiać się nowe sformułowania prawne jak: „prawa Matki Ziemi”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ambasador Szczerski: Polska jest już w pierwszej 10 państw rozwijających się najbardziej harmonijnie i odpowiedzialnie - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski