MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aniela Sulowska śpiewa o swojej wsi, maluje pisanki

Andrzej Wojtan
Mieszkanie ludowej artystki w Piłatce
Mieszkanie ludowej artystki w Piłatce archiwum JOK
Niewiele jest w kraju tak utalentowanych twórczyń ludowych jak Aniela Sulowska z Piłatki, pow. janowski. Choć ma już 82 lata, to jednak nadal aktywnie uczestniczy w przeglądach i festiwalach twórczości ludowej. Od dziecka jest śpiewaczką i gawędziarką, ale największą jej pasją jest rękodzieło ludowe. Potrafi zrobić przecudne pająki ze słomy, zawieszane w mieszkaniu pod sufitem, maluje pisanki metodą tradycyjną ze wzorami zapamiętanymi jeszcze z lat dziecinnych, wyrabia kwiaty z bibułki, bukiety, haftuje poduszki i serwety, a teraz dużo się napracowała przy strojeniu palm wielkanocnych.

Jak sama mówi o sobie, urodziła się w biednej rodzinie chłopskiej.

- Było nas pięcioro, a przed wojną bieda taka, że trudno to sobie dziś wyobrazić. Ale śpiewanie było w naszym domu na co dzień. Mama śpiewała nawet wtedy, gdy nie było co jeść. Zawsze chodziłam z nią na darcie pierza, na zabawy i wesela. Większość pieśni, które śpiewam, pamiętam z lat młodości - wspomina dziś pani Aniela.

Jej działalność artystyczna zaczęła się na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy domy kultury, muzea organizowały sporo konkursów i wystaw związanych z plastyką obrzędową. W 1971 r. pani Sulowska zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na wielkanocną plastykę obrzędową. Rok później Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie przyznał jej pierwszą nagrodę za pisanki. Z czasem została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. W tym roku obchodzi 40-lecie swojej pracy jako ludowa artystka.

- Pani Aniela teraz bardzo chętnie bierze udział w zajęciach i warsztatach folklorystycznych, organizowanych przez placówki kultury dla dzieci i młodzieży szkolnej. Jest skarbnicą wiedzy o dawnych obrzędach ludowych w regionie. Bierze udział w konkursach, wystawach i przeglądach zarówno plastycznych, jak i śpiewaczych - mówi Lidia Tryka, instruktor do spraw folkloru Janowskiego Ośrodka Kultury.

Bogaty repertuar pieśni ludowych pani Anieli to przede wszystkim przyśpiewki weselne, wielkopostne, pogrzebowe, kościelne, pastorałki i ballady. Jako śpiewaczka ludowa wielokrotnie występowała na przeglądach i festiwalach, między innymi w Opatowie, Janowie Lubelskim, Tarnobrzegu, Lublinie, Baranowie Sandomierskim czy na festiwalu ogólnopolskim w Kazimierzu nad Wisłą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski