Archiwum Państwowe w Lublinie coraz bardziej cyfrowe...

  Archiwum Państwowe w Lublinie coraz bardziej cyfrowe (ZDJĘCIA)

  Witold Michalak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Archiwum Państwowe w Lublinie coraz bardziej cyfrowe
  1/15
  przejdź do galerii

  Archiwum Państwowe w Lublinie coraz bardziej cyfrowe ©Jacek Babicz

  Prawie 40 tysięcy nowych skanów dokumentów opublikowało w internecie Archiwum Państwowe w Lublinie. To nie koniec cyfryzacji. W marcu do sieci trafi kolejna część zasobów.
  Ostatnio w serwisie "Szukaj w archiwach" udostępniliśmy skany akt stanu cywilnego z kolejnych 27 parafii rzymskokatolickich - mówi Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie. Dzięki temu w internecie możemy zobaczyć materiały pochodzące z katedry św. Jana w Lublinie oraz 26 innych parafii, położonych na terenie naszego województwa. - Są to skany zasobów archiwalnych, pochodzących od lat 70. XIX w. do 1911 r. - dodaje Dymmel.

  Można na nich odnaleźć wiadomości o urodzinach, śmierci i małżeństwach parafian. Ponadto wpisy posiadają informacje o wieku i zawodzie osób oraz miejscu pochodzenia i zamieszkania.

  - To bezcenne wiadomości dla wszystkich osób, prowadzących badania genealogiczne - przyznaje dyrektor AP w Lublinie.

  W pracowni digitalizacyjnej lubelskiego archiwum trwają prace nad skanowaniem kolejnych zespołów akt. Obecnie są m.in. skanowane akta stanu cywilnego mieszkańców Lublina i województwa lubelskiego wyznania mojżeszowego. To wyjątkowo żmudna praca. Cyfryzacja księgi, liczącej ok. 900 stron, zajmuje blisko trzy godziny. Cały proces odbywa się na specjalnie zaprojektowanych profesjonalnych skanerach.

  - Ich cena, w zależności od funkcji i rozmiarów, dochodzi nawet do miliona złotych. Zakup naszych skanerów był możliwy dzięki środkom pochodzącym z Programu Wieloletniego KULTURA+ - mówi Piotr Dymmel. Na zapis w wersji elektronicznej czekają jeszcze kilometry dokumentów. W marcu Archiwum Państwowe w Lublinie opublikuje kolejną porcję zasobów. Tym razem będzie to 140 tys. skanów akt stanu cywilnego i akt miast województwa lubelskiego.

  Obecnie w serwisie "Szukaj w archiwach" dostępnych jest ponad 500 000 skanów, kolejnych 100 000 udostępnianych jest w pracowni naukowej. Lubelskie archiwum od dawna znajduje się w czołówce polskich archiwów jeśli chodzi o tempo cyfryzacji swoich zasobów ipod względem udostępnionych w sieci zasobów ustępuje tylko Poznaniowi.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo