Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Lublinie zachęca do udziału w konkursie genealogicznym pn. „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

PW
pexels.com/zdjęcie ilustracyjne
„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” - to nazwa konkursu genealogicznego, organizowanego przez poszczególne oddziały Archiwum Państwowego w całym kraju. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VI szkół podstawowych. Aby wziąć w nim udział, należy stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny przy pomocy aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Konkurs ma na celu poznanie historii swojej rodziny, dzięki odkrywaniu archiwalnych dokumentów, fotografii czy pamiątek oraz zainteresowanie dzieci historią i genealogią, a także rozbudzenie w nich kreatywności. Szóstoklasiści z terenu województwa lubelskiego, którzy chcą wziąć udział w konkursie mogą liczyć nie tylko na pomoc swoich rodziców i nauczycieli, ale także archiwistów z Archiwum Państwowego, którzy na podstawie zasobów posiadanych w placówce pomogą im w odnalezieniu informacji o dalszych członkach ich rodziny.

- Archiwa Państwowe będą służyć pomocą merytoryczną, ekspercką w zakresie poszukiwań genealogicznych i wykorzystywania materiałów czy metodyki genealogicznej do badań konkursowych - zapewnia dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Drzewa genealogiczne stworzone przez uczniów w aplikacji konkursowej powinny zostać przesłane przez ich nauczycieli-opiekunów poprzez odpowiedni formularz. Termin składania prac upływa 31 marca. Po tym terminie wojewódzkie komisje konkursowe najpóźniej do 12 kwietnia wybiorą 3 finalistów, których prace zakwalifikują się do drugiego, ogólnopolskiego etapu. Tutaj także kapituła konkursu, złożona z przedstawicieli Ministra Edukacji i Nauki, naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych oraz przedstawicieli AP, wybierze 3 laureatów, a 12 osobom zostaną wręczone wyróżnienia. Zwycięzcy oraz ich nauczyciele otrzymają nagrody rzeczowe.

Listę laureatów drugiego etapu poznamy podczas uroczystego finału, jaki odbędzie się 15 maja w Warszawie.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdziecie tutaj.

Organizatorami konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” są Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski