Argentyna pokonała Brazylię na Maracanie. Mecz eliminacji mundialu 2026 opóźniony z powodu zamieszek [ZDJĘCIA]

Jacek Kmiecik
Mistrzowie świata – reprezentacja Argentyny pokonała reprezentację Brazylii 1:0 po golu w wyjazdowym meczu na Maracanie w Rio de Janeiro w eliminacjach mistrzostw świata 2026 w USA, Meksyku i Kanadzie. Spotkanie zostało opóźnione o 30 minut z powodu masowej bójki wśród kibiców na stadionie.

Rozpoczęcie meczu pomiędzy reprezentacjami Brazylii i Argentyny zostało opóźnione z powodu bójki kibiców z policją na Maracanie. Interweniowała policja, a w konflikt zaangażowali się argentyńscy piłkarze – kapitan „Albicelestes” Lionel Messi wyprowadził drużynę do szatni po tym, jak nie udało mu się uspokoić fanów.

Messi zarządził zejście do szatni

– Widzieliśmy, jak policja biła ludzi. Na trybunach były nasze rodziny. Do podobnego zdarzenia doszło podczas finału Copa Libertadores. Piłkarze bardziej martwili się tym, co dzieje się na trybunach, niż kontynuacją gry. Mimo to dokończyliśmy mecz, aby uspokoić sytuację

– powiedział Messi po meczu.

EPA/PAP
EPA/PAP
EPA/PAP
EPA/PAP

Pół godziny później organizatorom spotkania udało się załagodzić konflikt, a argentyńska drużyna wróciła na boisko, aby rozpocząć zawody.

Kłótnia Messiego z Rodrygo

Messi po powrocie na boisko pokłócił się z brazylijskim skrzydłowym Rodrygo. Leo lekko chwycił Brazylijczyka za szyję od tyłu.

screenshot

– Jesteście tchórzami – powiedział Rodrygo kapitanowi Argentyńczyków.

– Jesteśmy mistrzami świata, dlaczego więc mielibyśmy sikać ze strachu? Uważaj na swój język – odpowiedział Messi.

Jedynego gola strzelił 35-letni Nicolas Otamendi w 63. minucie. Brazylijczycy zakończyli mecz w osłabieniu: Joelinton ujrzał czerwoną kartkę w 82. minucie za niesportowe zachowanie, 10 minut po wejściu na boisko jako zmiennik Gabriela.

Pierwsza porażka Brazylii u siebie w historii eliminacji MŚ

Porażka reprezentacji Brazylii była pierwszą w historii na własnym boisku w meczu eliminacji mistrzostw świata. W sumie od 1954 roku „Canarinhos” rozegrali u siebie 65 meczów (51 zwycięstw, 13 remisów, 1 porażka).

„Dziś wieczorem przeszliśmy do historii, ale ważne jest, aby powiedzieć, że ponownie będzie ona naznaczona represjami Brazylijczyków wobec Argentyńczyków. Tego nie można tolerować, to szaleństwo. Należało to natychmiast przerwać”

– powiedział Messi zacytowany przez influencera Fabrizio Romano w portalu X (dawniej Twitter).

EPA/PAP

Scaloni zasugerował swoją dymisję

Selekcjoner reprezentacji Argentyny Lionel Scaloni zasugerował, że może zrezygnować ze stanowiska.

– Chciałbym powiedzieć jedną ważną rzecz: muszę myśleć o czasie, który spędzam w reprezentacji. Muszę mocno przemyśleć, co zrobię. To nie jest pożegnanie czy coś, ale muszę o tym pomyśleć, bo stawka jest bardzo wysoka. Kontynuowanie zwycięstw staje się bardzo trudne. Powiem to prezydentowi (AFA) i zawodnikom. Ten zespół potrzebuje trenera pełnego energii

– powiedział Scaloni, zacytowany przez „Globo”.

Argentyna samodzielnym liderem kwalifikacji

Po sześciu kolejkach Argentyna prowadzi w turnieju z 15. punktami. Brazylia zajmuje szóste (tuż nad strefą barażową) miejsce z 7. punktami.

Argentyna w poprzednim meczu przegrała z Urugwajem 0:2, przerywając passę ośmiu zwycięstw z rzędu po mundialu 2022 w Katarze. Brazylia w rundzie kwalifikacyjnej zanotowała już trzy porażki z rzędu, co zdarzyło jej się pierwszy raz w historii. Kilka dni temu przegrała z Kolumbią 1:2, a w październiku z Urugwajem 0:2.

Brazylia spadnie o dwa miejsce w rankingu FIFA

Reprezentacja Brazylii spadnie dwie pozycje – z trzeciej na piątą za reprezentacjami Anglii i Belgii w zaktualizowanym rankingu FIFA, który zostanie oficjalnie opublikowany 30 listopada.

Liderem rankingu pozostanie Argentyna, na drugim miejscu będzie Francja. W pierwszej dziesiątce nastąpi kolejna zmiana: Holandia wyprzedzi Portugalię, awansując z siódmego na szóste miejsce.