Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziesz zakładać firmę? Musisz przy okazji utworzyć specjalne konto. Masz na to 14 dni. „Z PUE ZUS korzystają także emeryci renciści"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W 2013 roku w całej Polsce tylko 275 603 klientów miało założone indywidualne konta PUE ZUS. Obecnie, zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ich ponad 4,7 miliona.
W 2013 roku w całej Polsce tylko 275 603 klientów miało założone indywidualne konta PUE ZUS. Obecnie, zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ich ponad 4,7 miliona. Adam Jankowski/ Polska Press
Przy rejestracji firmy konieczne jest założenie konta na platformie internetowej PUE ZUS. Nowy przedsiębiorca ma na to 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności. – Z Platformy Usług Elektronicznych ZUS korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale także emeryci i renciści – zauważa Iwona Kowalska-Matis, ZUS. Sprawdź, jak to zrobić.

Spis treści

Zakładasz firmę? Pamiętaj o założeniu konta na PUE ZUS

Jak podkreśla Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność, jako osoba fizyczna system automatycznie przypisze rolę „płatnik” do konta PUE ZUS, pod warunkiem, że dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane podczas rejestracji, a następnie w zgłoszeniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jako przykład podała nr NIP czy PESEL.

Ekspertka zwraca uwagę, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą na PUE składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Ponadto, jak tłumaczy, właściciele firm mogą za jej pośrednictwem kontrolować rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. – Mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, a także mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji, np. banku lub urzędu – wymienia.

Co się stanie, jeśli nie założyłeś konta na PUE ZUS w określonym terminie?

W przypadku nie założenia konta ani nieupoważnienia nikogo w określonym terminie, tj. 14 dni od daty powstania obowiązku opłacanie składek, ZUS zrobi to za niego. Jednak w takim przypadku trzeba będzie dokończyć proces rejestracji.

Żeby się zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty – podpowiada przedstawicielka ZUS. – Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe hasło – wyjaśnia.

Co ważne, w ciągu 7 dni od rejestracji trzeba też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Potrzebny do tego jest dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

Co załatwisz za pośrednictwem PUE ZUS?

Jak wyjaśnia ZUS w komunikacie, dla każdej grupy klientów na PUE jest przygotowywana specjalna zakładka (rola, profil), która ułatwia obsługę:

  • ubezpieczony – dla osoby, która jest tylko ubezpieczona w ZUS,
  • płatnik – to dodatkowa zakładka dla prowadzących firmy, którzy płacą składki do ZUS oraz
  • świadczeniobiorca – dla emerytów i rencistów, którym to ZUS wypłaca pieniądze.

Osobne zakładki są tworzone także dla określonych grup zawodowych np. dla lekarzy.

Po zalogowaniu na swoje konto każda osoba ubezpieczona w ZUS może sprawdzić stan swojego konta w ZUS oraz dane o wysokości opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Klienci mają także informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny i zwolnieniach lekarskich.

  • Co dla seniora?

Osoby, zanim podejmą decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej, mogą na PUE obliczyć swoją przyszłą, prognozowaną emeryturę.

  • Co dla właściciela firmy?

Płatnicy składek mogą rozliczać się z ZUS przez aplikację ePłatnik. Dodatkowo znajdą tam informacje o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń, elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników czy stanie bieżących rozliczeń z ZUS.

  • Dla rodziców i pracowników

Poprzez PUE ZUS rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, czy o świadczenie z programu Dobry Start. Na swoim kocie można sprawdzić, ile składek jest zgromadzonych na indywidualnym koncie emerytalnym oraz czy pracodawca odprowadza za pracownika składki do ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będziesz zakładać firmę? Musisz przy okazji utworzyć specjalne konto. Masz na to 14 dni. „Z PUE ZUS korzystają także emeryci renciści" - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski