Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania w Lublinie. Lekarze z SPSK1 przy ul. Staszica wykryli już 64 tętniaki w czasie badań profilaktycznych

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 (dr hab. n.med. Marek Iłżecki oraz lek.med. Adam Skwarzyński) podczas operacji wewnątrznaczyniowego zaopatrzenia okołonerkowego tętniaka aorty brzusznej metodą fEVAR.
Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 (dr hab. n.med. Marek Iłżecki oraz lek.med. Adam Skwarzyński) podczas operacji wewnątrznaczyniowego zaopatrzenia okołonerkowego tętniaka aorty brzusznej metodą fEVAR. Anna Guzowska
Cały czas można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wykrywania tętniaków aorty brzusznej. Szczegółowe informacje pod numerem infolinii 22 417 13 25.

Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK1 przy ul. Staszica jest koordynatorem ogólnopolskiego programu badań diagnozujących tętniaki aorty brzusznej. W ramach badań profilaktycznych lubelscy lekarze wykryli do tej pory łącznie 64 tętniaki (w wyniku badań przesiewowych w maju 2018 oraz od listopada 2018 do lutego 2019).

- Aorta jest taką jakby rurką o średnicy od kilkunastu do 22 mm. Zaś tętniak jest to poszerzenie aorty, które wynosi 4-5 cm. To jest taka tykająca bomba. Najczęściej tętniak nie boli. Dolegliwości pojawiają się gdy już pęknie. A to jest najczęściej silny ból brzucha - wyjaśnia prof. Tomasz Zubilewicz, kierownik chirurgii naczyniowej w SPSK1.

Tętniaki aorty brzusznej wykrywane są pięć razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania tętniaków to: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość. najczęstszą przyczyną tętniaków jest uraz u ludzi młodych, zaś u starszych miażdżyca.

Dzięki badaniom profilaktycznym lekarze mogli uratować życie pacjentom. - Gdy tętniak pęknie nagle pacjentowi, to ryzyko śmiertelności sięga od 50 do 70 proc. Natomiast gdy wykryjemy go odpowiednio wcześnie i zaplanujemy zabieg to wtedy taka operacja wiąże się z sukcesem ponad 90-proc. - dodaje prof. Zubilewicz.

Program badań trwa do 2020 roku i skierowany jest do osób po 65. roku życia. Zapisy i informacje można uzyskać pod numerem infolinii 22 417 13 25.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski