Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białorusinom opóźniającym składy kolejowe z rosyjską bronią i wojskiem grozi kara śmierci

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Śledztwo w sprawie białoruskich „partyzantów”, dokonujących dywersji na kolei w celu opóźnienia bądź uniemożliwienia dotarcia na Ukrainę pociągów wiozących rosyjskie wojsko i sprzęt, zostało zakończone. Akta sprawy trafiły do sądu. Trzem, ujętym przez białoruską milicję, mężczyznom za pomoc Ukrainie w wojnie z Rosją grozi kara śmierci.

O zakończeniu śledztwa w sprawie mężczyzn dokonujących aktów dywersji na białoruskiej kolei Śledczy Komitet Białorusi poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram. Figuranci sprawy to trzej Białorusini nazywani przez Komitet Śledczy „terrorystami” i „zdrajcami Ojczyzny”.

W nocy z 28 lutego na 1 marca 2022 roku, podpalili oni kolejową szafę przekaźnikową przy torach, po których miał zmierzać w kierunku Ukrainy pociąg z rosyjskimi żołnierzami i sprzętem wojskowym.

Według śledczych mężczyźni działali na zlecenie niewymienionej „formacji ekstremistycznej”, od której otrzymali szczegółowe instrukcje na temat tego, jak mają dokonać dywersji na kolei.

Śledczy nie ujawniają, czy dywersja okazała się skuteczna. Piszą natomiast, że za podpalenie szafy przekaźnikowej sprawcom postawiono zarzuty na podstawie czterech paragrafów Kodeksu Karnego Republiki Białorusi.

Dwa paragrafy mówią o „ciężkich następstwach” popełnionego czynu, a jeden o „zdradzie państwa”.

Według niezależnej białoruskiej gazety „Nasza Niwa” oznacza to, iż mężczyznom może grozić nawet kara śmierci, która jest na Białorusi wykonywana.

„Nasza Niwa” ustaliła imiona i nazwiska białoruskich bohaterów wojny na Ukrainie, który mogą zginąć za to, że postanowili walczyć metodami partyzanckimi przeciwko Rosji. Są to: Denis Dzikun, Dzmitryj Rawicz oraz Oleg Mołczanow. Motywację popełnionych przez mężczyzn czynów ujawnił brat jednego z nich. - Chcieli chociaż jakoś pomóc Ukrainie – powiedział.

Przypadki podpaleń i psucia infrastruktury kolejowej stały się na Białorusi zjawiskiem częstym tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wskutek działań partyzantów znacznie spowolniał ruch białoruskich pociągów towarowych, również tych, przewożących do granicy z Ukrainą rosyjski sprzęt wojskowy oraz żołnierzy. Do walki z partyzantami białoruska milicja musiała znacznie powiększyć liczbę patroli chroniących kolejową infrastrukturę.

Po wybuchu wojny na Ukrainie celem białoruskich partyzantów kolejowych najczęściej stawały się szafy przekaźnikowe. W ramach ścigania sprawców ich uszkodzeń białoruska milicja zatrzymała w całym kraju dziesiątki osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białorusinom opóźniającym składy kolejowe z rosyjską bronią i wojskiem grozi kara śmierci - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski