Bieg Solidarności w Lublinie (ZDJĘCIA). Zwycięstwo Kenijczyków w półmaratonie

Kwartet Kenijczyków uplasował się na czterech pierwszych pozycjach podczas 2. Międzynarodowego Półmaratonu Solidarności, rozegranego w sobotę na trasie ze Świdnika do Lublina. Biegacze i biegaczki wystartowali obok Portu Lotniczego w Świdniku na atestowaną trasę o długości 21 km i 97,5 m, natomiast finisz odbywał się na Alejach Zygmuntowskich przy stadionie miejskim. Półmaraton ukończyło 506 osób.

Wygrał Charles Cheruiyot Toroitich, pokonując linię mety w czasie 1:05.30. Za nim finiszowali natomiast Edwin Kirui (1:05.40) oraz Philemon Kipchilat (1:06.03) i Noah Kimelly Kosgei (1:06.14). Na kolejnych trzech miejscach uplasowali się reprezentanci Ukrainy: Michajło Iveruk (1:07.24), Sergij Ukrainetz (1:07.39) i Władymir Jurczuk (1:09.17). Ósmy był kolejny Kenijczyk Simon Kisang (1:09.57), dziewiąty Taras Salo z Ukrainy (1:10.29), a jako dziesiąty dobiegł Kamil Młynarz z SKB Kraśnik (1:17.19).

Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się Ukrainka Tatiana Wernygor (1:16.59), wyprzedzając swoją rodaczkę Lilię Fisivovei (1:20.51) oraz Węgierkę Zitę Kacser (1:21.01). Na kolejnych pozycjach zakończyły zmagania Ukrainka Sofia Jaremczuk (1:26.57), Joanna Wasilewska z Biłgoraja (1:28.12), Karolina Waśniewska z Radomia (1:30.55), Barbara Matusik z Warszawy (1:33.36), Marta Kloc z Urszulina (1:36.24), Edyta Zaręba ze Zwierzyńca (1:36.25) i Dorota Jargieło-Mróz z Biłgoraja (1:36.54).

W ramach 22. Biegu Solidarności odbył się m.in. charytatywny bieg VIP-ów oraz biegi studenckie, dla uczniów szkół średnich, gimnazjalnych i podstawowych oraz bieg niepełnosprawnych. Start wszystkich biegów znajdował się przy Królewskiej, a zawodnicy mieli do pokonania dystans 2000 m. Meta natomiast była usytuowana na Alejach Zygmuntowskich. Wystartowało kilka tysięcy uczestników.

Gośćmi specjalnymi sobotniej imprezy byli Paweł Januszewski, mistrz Europy seniorów w biegu na dystansie 400 metrów przez płotki oraz znany dziennikarz sportowy TVP Maciej Kurzajewski.