MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bilet standby na samolot. Co oznacza? Jak działa? Dla kogo są bilety standby i czy opłaca się z nich korzystać?

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Masz możliwość kupienia biletu standby na samolot, ale nie wiesz, jak to działa? Dobrze trafiłeś – poniżej znajdziesz krótki informator o podróżowaniu na biletach standby. Kto może z nich korzystać, jakie mają zalety i wady, czy opłaca się planować wakacje z biletem standby? Sprawdź, zanim zaryzykujesz!

Spis treści

Standby - co to znaczy?

Polacy coraz więcej podróżują po świecie samodzielnie, bez wyręczania się biurami podróży, korzystając z usług różnych mniej lub bardziej egzotycznych linii lotniczych. W czasie takich podróży spotykamy się czasem z nietypowymi, nieprzewidzianymi sytuacjami, ofertami czy rozwiązaniami. Jednym z nich może być możliwość kupienia biletu standby na samolot. Co to za bilet? Co w ogóle oznacza standby?

Jak działa bilet standby do samolotu? Kto może go zdobyć i czy opłaca się na nim latać? Sprawdź zanim zaryzykujesz!
Jak działa bilet standby do samolotu? Kto może go zdobyć i czy opłaca się na nim latać? Sprawdź zanim zaryzykujesz! alfaunicorn81, pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Stand by oznacza po angielsku „czekać” lub „zaczekaj”. W kontekście podróżowania określenie to odnosi się do pewnego typu biletów lotniczych, umożliwiających podróż bez wcześniejszej rezerwacji, ale z wymogiem czekania w kolejce na wolne miejsce. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Przekonaj się, jak działają bilety lotnicze standby i czy warto z nich korzystać.

Co to jest bilet standby?

To bilet, który w momencie zakupu lub otrzymania nie gwarantuje ci miejsca w samolocie. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie miejsca są aktualnie zajęte. Pasażer z biletem standby otrzyma miejsce, dopiero gdy z jakiegokolwiek powodu któryś z pasażerów ze zwykłym biletem zrezygnuje z lotu.

Na przydzielenie miejsca pasażer z biletem standby musi czekać często do ostatniej chwili, do odprawy na lotnisku lub nawet niemal do samego wejścia na pokład samolotu.

O kolejności przydzielania miejsc decyduje hierarchia cen i statusów. Osoby, które zapłaciły pełną cenę za swój bilet, zostaną przydzielone przed tymi, które kupiły bilety w promocji. Członkowie programów lojalnościowych linii lotniczych przydzielani są przed pasażerami, którzy nie zbierają punktów.

Co się dzieje, jeśli miejsce w samolocie jednak się nie znajdzie? Linie lotnicze mają różne procedury, ale najczęściej pasażer z biletem standby po prostu… czeka dalej. Zostaje przydzielony do innego rejsu (w miarę możliwości najbliższego w to samo miejsce, choć niekoniecznie bezpośredniego), a na czas oczekiwania przechodzi pod opiekę linii lotniczej lub obsługi lotniska.

Dla kogo jest bilet standby do samolotu?

Kto chciałby mieć bilet, który nie gwarantuje wejścia na pokład samolotu? Są różne powody, by korzystać z biletów standby:

  • Przede wszystkim, często są one tańsze od zwykłych biletów. Takie tanie bilety przysługują jednak tylko niektórym pasażerom, a konkretnie – najczęściej – pracownikom linii lotniczych i ich rodzinom. Bilety standby to dla nich szansa na tanią podróż np. na wakacje.

  • Po drugie, bilety standby dają szansę na podróż samolotem bez wcześniejszej rezerwacji. Teoretycznie każdy pasażer może wejść z ulicy do terminala, zgłosić się do obsługi lotniska i poprosić o zapisanie na listę oczekujących na lot w wybrane miejsce. Taka usługa jednak przeważnie kosztuje dodatkowo, a podróż niekoniecznie będzie wtedy tańsza niż w przypadku zwykłego biletu.

  • Bilety standby dostają także pasażerowie, którzy spóźnili się na swój samolot i linia lotnicza przebookowała ich na inny. Dla nich standby oznacza po prostu, że polecą kolejnym lotem, o ile zwolni się miejsce w samolocie, który przecież ma już, przynajmniej w teorii, komplet pasażerów.

  • Czasem bilety standby dostają także pasażerowie, którzy przyjechali na lotnisko z dużym wyprzedzeniem. Wtedy standby jest dla nich szansą na podróż wcześniejszym rejsem, o ile znajdą się miejsca. Wiele linii lotniczych umożliwia tego rodzaju podróż standby za dodatkową opłatą lub jako jeden z benefitów dla uczestników programów lojalnościowych.

Podróżowanie na standby’u. Wady i zalety

Jak możesz sobie wyobrazić, latanie na biletach standby to dość ryzykowne rozwiązanie. Nawet jeśli uda ci się je zdobyć, bilety nie gwarantują, że faktycznie polecisz wtedy, gdy to sobie zaplanujesz. Z biletem standby możesz, ale nie musisz dostać się do wybranego samolotu, nie ma też gwarancji, że w razie czego kolejny lot trafi się już po niedługim czasie. Zwłaszcza latanie na popularnych trasach na bilecie standby może być uciążliwe i stresujące – chętni muszą czasem długo czekać, by wreszcie uzyskać miejsce.

Jeśli jednak jesteś elastyczny i nie zależy ci na tym, by dostać się w konkretne miejsce w konkretnym czasie, bilet standby faktycznie może ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Musisz jednak być gotowy na przedłużające podróż przesiadki, bo trasy standby bywają czasem dość karkołomne.

Jak przygotować się do podróży na bilecie standby?

  • Spodziewaj się czekania, zapewnij sobie jakąś rozrywkę.

  • Spakuj się lekko, najlepiej nie nadawaj bagażu. Skoro sam nie wiesz, kiedy i którym samolotem polecisz, nie oczekuj, że twój bagaż podąży za tobą bez problemów.

  • Pilnuj, by mieć stale naładowany telefon, podładuj go jeszcze w domu i zabierz ze sobą naładowany powerbank. Często odprawy pasażerów standby odbywają się dość późno i musisz mieć pod ręką swój bilet. Jeśli masz go na telefonie, nie pozwól, by urządzenie się rozładowało.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski