MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bioasekuracja jest potrzebna! Pilnuj swoich kur i świń dla własnego dobra

Agata Wodzień
- Przestrzeganie zasad bioasekuracji, nawet takich, które na pierwszy rzut oka wydają się kontrowersyjne, jest konieczne, jeżeli chcemy skutecznie zwalczyć afrykański pomór świń i grypę ptaków - przekonuje Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Rada apeluje do wszystkich hodujących drób i trzodę o przestrzeganie wszelkich zakazów i nakazów wydanych przez Inspekcję Weterynaryjną oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wprowadzone przez ministerstwo i pilnowane przez służby weterynaryjne zasady spotykają się z niechęcią, ignorancją czy wręcz sprzeciwem rolników. Czasem przyczyną błędów w postaci nieprzestrzegania zasad bioasekuracji jest brak świadomości ich ciągłego obowiązywania. Przypominamy - drób nadal powinien zostać zamknięty, jeśli nie mamy woliery. Kto i pod jakimi warunkami może wypuszczać np. kury, piszemy tutaj: Kury mogą wychodzić z kurników. Ale pod warunkami

 

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna przypomina że wydane w ostatnim czasie przez ministerstwo rolnictwa zakazy i nakazy są koniecznymi narzędziami do walki z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. -Afrykański pomór świń oraz grypa ptaków charakteryzują się wysoką zjadliwością. Walce z nimi nie ma miejsca na kompromisy - tłumaczy Jacek Łukaszewicz.

Przeczytaj też: Ptasia grypa - w maju drobiarze będą mogli odetchnąć

 

Dobrą wiadomością wśród nowych komunikatów o nowych przypadkach jest to, że ostatni o ognisku ASF w gospodarstwie rolnym pojawił się 30 września 2016 r. To według Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej sukces, który zawdzieczamy wprowadzeniu przez ministerstwo rolnictwa zasad bioasekuracji oraz ich rygorystycznego egzekwowania przez Inspekcję Weterynaryjną.

 

Wypowiedź ministra z 13 marca 2017:

 

KRL-W: Sytuacja epizootyczna w Europie pokazuje, że do występowania groźnych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich rolnicy powinni się przyzwyczaić, gdyż nie sposób uniknąć chociażby jesiennej i wiosennej migracji ptaków. Podobnie też, należy zaakceptować nakazy i zakazy związane z zasadami bioasekuracji.

 

Czemu ma służyć przestrzeganie zasad bioasekuracji? Przede wszystkim ma zabezpieczyć gospodarkę narodową przed ogromnymi stratami. "Podkreślić w tym miejscu należy, iż m.in. dzięki merytorycznej wiedzy i staraniom polskich służ weterynaryjnych polska produkcja mięsa drobiowego uplasowała się na pierwszym miejscu w Europie. Gros z tych produktów jest przedmiotem eksportu do krajów trzecich i tyko szybkie zwalczenie grypy ptaków cofnie zakazy dla polskiego mięsa i przywróci stabilną równowagę w popycie na polskie zdrowe mięso. Warunkiem powyższego jest rzetelne realizowanie zasad określonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi", przekonuje Rada.

 

Źródło: informacja prasowa

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski