Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 300 nisz urnowych powstało na cmentarzu na Majdanku. Kiedy pierwsze pochówki?

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Zakończyła się budowa pierwszego segmentu kolumbarium na komunalnym cmentarzu na Majdanku. W nowym sektorze powstało 288 nisz urnowych.

Kolumbarium na cmentarzu komunalnym na Majdanku

Na największej komunalnej nekropolii Lublina, przy Drodze Męczenników Majdanka, pochowanych jest ok. 70 tys. osób. Do tej pory na cmentarzu znajdowały się jedynie groby tradycyjne. Teraz się to zmieniło. W sektorze S10 powstało 288 nisz urnowych. W przygotowaniu jest dalsza rozbudowa tego obiektu, a także nowych alejek.

– Pochówki urnowe stają się coraz bardziej powszechne, a takiej budowli nie mieliśmy do tej pory w naszych zasobach komunalnych. Kolumbarium jest już po odbiorach i składamy zawiadomienie do nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Kolejnym krokiem będzie udostępnianie nisz i podpisywanie umów z osobami zainteresowanymi wykupem. Jednocześnie przygotowujemy się do budowy kolejnych segmentów – mówi Janusz Semeniuk z Urzędu Miasta Lublin.

Realizację kolumbarium na cmentarzu na Majdanku podzielono na kilka etapów. W pierwszej kolejności powstał segment A liczący 288 nisz urnowych.

- Budowla została obłożona granitem. Pod obiektem wykonawca położył nawierzchnię z kostki, zaś otoczenie uzupełniły trawniki i nasadzenia klonów kulistych oraz ławki dla odwiedzających - mówi Monika Głazik z Urzędu Miasta.

Koszt inwestycji

Koszt budowy pierwszego segmentu kolumbarium zamknął się w kwocie 630 tys. zł. Jak poinformował ratusz, kolejne etapy inwestycji będą zlecane sukcesywnie. Już w najbliższych miesiącach zostanie ogłoszony przetarg na projekt i wykonanie segmentu B i C. Łącznie do 2025 roku powinno powstać 1512 nisz na pochówki urnowe.

- Prace planistyczne powiększyły nekropolię na Majdanku o nowe obszary pod pochówki, stąd prowadzona od kilku lat rozbudowa infrastruktury. W latach 2020-2021 prace objęły sektory S7-S14, w których wykonano asfaltowe alejki, oświetlenie, sieć wodociągową, punkty poboru wody i zagospodarowano zieleń. Inwestycja była kontynuowana w 2022 roku. W tym roku również będzie realizowana budowa asfaltowych alejek między sektorami S7 i S9, o szerokościach 3 m i 5,5 m. Zadanie jest na etapie ogłaszania przetargu - dodaje Głazik.

Dodatkowo w przygotowaniu jest także remont ogrodzenia na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej wraz z inwentaryzacją drzewostanu.

Docelowo zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową miasta Lublin na lata 2023-2045 wszystkie cztery segmenty kolumbarium powinny powstać do 2025 roku, a szacowana łączna wartość nakładów (razem z kosztami projektu i budowy segmentu A) wyniesie 3 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski