Bombardowanie Lublina we wrześniu 1939 r. Koncert ku czci...

  Bombardowanie Lublina we wrześniu 1939 r. Koncert ku czci ofiar

  paf

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Jan Gilas na zdjęciu Ludwika Hartwiga obejmuję bombę. Wynosząc ją z ratusza ocalił życie wielu ludzi, sam jednak zmarł. Jego serce nie wytrzymało stresu

  Jan Gilas na zdjęciu Ludwika Hartwiga obejmuję bombę. Wynosząc ją z ratusza ocalił życie wielu ludzi, sam jednak zmarł. Jego serce nie wytrzymało stresu i wysiłku ©Ludwik Hartwig/Archiwum Państwowe w Lublinie

  Woźny. Fryzjerka. Poeta. Pamięć ich i wielu innych zabitych 9 września 1939 roku lublinian upamiętni piątkowy koncert przed pomnikiem Czechowicza i w Domu Słów. Wstęp wolny.
  Jan Gilas na zdjęciu Ludwika Hartwiga obejmuję bombę. Wynosząc ją z ratusza ocalił życie wielu ludzi, sam jednak zmarł. Jego serce nie wytrzymało stresu

  Jan Gilas na zdjęciu Ludwika Hartwiga obejmuję bombę. Wynosząc ją z ratusza ocalił życie wielu ludzi, sam jednak zmarł. Jego serce nie wytrzymało stresu i wysiłku ©Ludwik Hartwig/Archiwum Państwowe w Lublinie

  O tym, że tamtego dnia, ok. godz. 9 rano Józef Czechowicz wybrał się do fryzjera, do zakładu „Fryzjernia Ostrowskiej”, mieszczącego się w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 46, że do budynku przez sklepienie wpadła bomba, że poeta, pechowo, rzucił się w złą stronę i eksplozja zabiła go, że zwłoki zidentyfikowano za sprawą słownika polsko-angielskiego lub polsko-niemieckiego zależnie od wersji wie niemal każdy mieszkaniec Lublina.

  W końcu to Czechowicz, ikona lubelskiej bohemy. Ale o Janinie Reszce, fryzjerce, która zginęła od tej samej niemieckiej bomby, pamięta mało kto. Reszka nie ma strony w Wikipedii, nie uczą o niej w szkołach.

  W piątek o godz. 11 przy pomniku Czechowicza przypomni o niej Kamil Szuszkiewicz, trębacz i kompozytor, znany chociażby z orkiestry Trifonidis i Warsaw Improvisers Orchestra. Napisał kompozycję na zamówienie Fundacji Kaisera Söze.

  Ta przygotowuje wydawnictwo muzyczne poświęcone historii Lublina, które ukaże się w październiku tego roku pod tytułem „Pępek świata”.

  „Artyści zaproszeni do udziału w projekcie stworzyli utwory muzyczne inspirowane wybranymi przez nich wydarzeniami” - piszą pomysłodawcy.

  Drugą postacią, która w piątek zostanie uhonorowana muzyką, jest Jan Gilas, woźny lubelskiego magistratu.

  Kiedy 9 września 1939 r. niemieckie samoloty - prawdopodobnie Junkersy Ju-87 - rozpoczęły nalot, część zrzuconych bomb nie wybuchła.

  Jeden taki przypadek miał miejsce w budynku Urzędu Miasta przy placu króla Władysława Łokietka. Niewybuch przebił się przez dwa piętra ratusza i spadł na podłogę.

  By ratować zgromadzonych tam ludzi, Gilas sam wyniósł kilkudziesięciokilogramowy ładunek na zewnątrz, po czym zmarł na zawał serca.

  Uwiecznił go na fotografii Ludwik Hartwig, a w piątek o godz. 19 w Domu Słów zrobi to Maciej Połynko z duetu Bob van Beton i Tadeusz Cieślak Trio.

  Artyści (z towarzystwem kontrabasisty Jacka Steinbricha i trębacza Maćka Pałki) zakończą dzień wspólnym koncertem o godz. 20 w Domu Słów na Żmigrodzie.

  Zobacz też: Koncert „Zakochani w Lublinie” na placu Zamkowym

  Ikea w Lublinie. Tłumy na otwarciu nowego sklepu (ZDJĘCIA, WIDEO)
  Mamy nowych nauczycieli dyplomowanych [ZDJĘCIA, WIDEO]
  "Wojenne dziewczyny": Lublin zagra Warszawę. Już po raz drugi
  Wystawa Lego w Lublinie. Lewandowski, Radwańska i Air Force One z klocków (ZDJĘCIA, WIDEO)
  Nominacje dla dyrektorów szkół i nauczycieli z Lublina (ZDJĘCIA)


  Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy dokonano weryfikacji?

  Mirek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  Przed upamiętnieniem ofiar powinno się dokonać weryfikacji, gdyż cześć tych osób mogła mieć poglądy komunistyczne (co było modne w Lublinie przed wojną). Takie osoby powinny być wyłączone z...rozwiń całość

  Przed upamiętnieniem ofiar powinno się dokonać weryfikacji, gdyż cześć tych osób mogła mieć poglądy komunistyczne (co było modne w Lublinie przed wojną). Takie osoby powinny być wyłączone z upamiętnienia. Czy władze Lublina konsultowały pomysł z IPN?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  troll

  jugo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  niezła próba ... trolu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prowokator

  żal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  a idź ty trolu peowski. Uszanuj śmieć innych, a nie prowokujesz do ataków politycznych. Zbyt to "grubymi " nićmi szyte


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prowokacyjny prowokator

  Co (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A ty jesteś Prawdziwym Polakiem ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo