Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA zatrzymało b. wiceministra spraw zagranicznych. Chodzi o płatną protekcję w zw. z przyspieszaniem procedur wizowych

Robert Szulc
Robert Szulc
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Piotr Wawrzyk został zatrzymany przez CBA.
Piotr Wawrzyk został zatrzymany przez CBA. Fot. Adam Jankowski
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie zatrzymali byłego wiceministra spraw zagranicznych w śledztwie dotyczącym płatnej protekcji w związku z przyspieszaniem procedur wizowych. Śledztwo nadzoruje Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Lublinie - informuje CBA. Piotr Wawrzyk wydał oświadczenie w związku z zaistniałą sytuacją.

Piotr Wawrzyk wydał oświadczenie w sprawie

Były wiceminister spraw zagranicznych odniósł się do sprawy w oświadczeniu przekazanym portalowi goniec.pl.

"Odmowa składania wyjaśnień wynikała tylko z ogromnego stresu, związanego wprost z czynnościami, a będąc pomnym wcześniejszych doświadczeń, w pełni szanuję swój organizm i zdrowie. Od początku deklarowałem chęć wyjaśnienia wszystkich okoliczności i potwierdza to m.in. udzielenie przeze mnie wywiadu co do okoliczności sprawy dla jednej ze stacji radiowych" - czytamy w przekazanym przez Piotra Wawrzyka oświadczeniu.

Do sprawy odniósł się również Michał Grodzki, czyli adwokat byłego wiceministra. Przekazał, że jego klient wyraża zgodę na podawanie pełnych personaliów.

"Ze swojej strony podkreślam wagę domniemania niewinności i faktu, że przedstawienie zarzutu jest początkiem wyjaśniania sprawy i aktywności procesowej klienta, a dopiero w całości zebrany materiał będzie mógł stanowić podstawę do formułowania wniosków, pamiętając, że będzie on wtedy dodatkowo oceniany przez Sąd, który może cofnąć akt oskarżenia z powrotem do Prokuratury, uniewinnić Klienta itd." - czytamy dalej w tym samym oświadczeniu.

Obietnice, pośrednictwo i przyspieszanie procedur wizowych dla cudzoziemców za korzyści majątkowe

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie prowadzą śledztwo pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Lublinie. Postępowanie przygotowawcze dotyczy m.in. składania obietnic udzielenia korzyści majątkowych w zamian za pośrednictwo w załatwianiu spraw związanych z uzyskaniem pozwoleń na pobyt na terenie Rzeczpospolitej Polski dla cudzoziemców, a także bezprawne wywieranie wpływu na przebieg procedury wydawania przedmiotowych pozwoleń przez osoby pełniące funkcje publiczną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Były Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zarzutem przekroczenia uprawnień

W środę na podstawie postanowienia Prokuratora funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Lublina dokonali zatrzymania Piotra Wawrzyka na terenie województwa mazowieckiego. W miejscu zamieszkania osoby zatrzymanej przeprowadzono przeszukanie mające na celu zabezpieczenie dowodów rzeczowych mogących mieć znaczenie w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym.

Zatrzymany został doprowadzony do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Lublinie, gdzie usłyszał zarzuty z art. 231 § 2 k.k. w zw. z art. 266 § 2 k.k. Przedstawione zarzuty dotyczą okresu od lutego 2022 roku do maja 2023 roku.

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że zatrzymany Piotr W., pełniący funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w latach 2019–2023, w ramach powierzonych obowiązków odpowiadając m. in. za problematykę konsularną oraz nadzorując zadania wykonywane przez Departament Konsularny, przekroczył swoje uprawnienia poprzez naruszenie obowiązujących w ministerstwie procedur związanych z rejestracją i obiegiem dokumentów. Ponadto, zatrzymany otrzymał zarzuty za podejmowanie nieuzasadnionych interwencji dotyczących przyspieszenia procedur wizowych oraz udostępnił osobie nieuprawnionej informacje objęte tajemnicą służbową.

Podejrzany nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Wobec podejrzanego Prokurator zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 100 tys. zł. Prowadzone śledztwo jest rozwojowe - informuje CBA. To kolejna realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. W tej sprawie zarzuty otrzymało już łącznie 9 osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

rs

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: CBA zatrzymało b. wiceministra spraw zagranicznych. Chodzi o płatną protekcję w zw. z przyspieszaniem procedur wizowych - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski