Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cena kukurydzy nadal dużo poniżej oczekiwań. Jak plonuje kukurydza na ziarno podczas zbiorów 2023?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zbiory kukurydzy są bardzo zróżnicowane, na co duży wpływ miała pogoda, w tym susza. Rolników martwi cena mokrego ziarna, ponieważ nie pokrywa kosztów produkcji.
Zbiory kukurydzy są bardzo zróżnicowane, na co duży wpływ miała pogoda, w tym susza. Rolników martwi cena mokrego ziarna, ponieważ nie pokrywa kosztów produkcji. pixabay.com/stux
Plony kukurydzy są bardzo zróżnicowane, a czasami osiągają zaledwie połowę zwykłego plonu w poprzednich lat. Trwają zbiory na ziarno, a rolników najbardziej interesuje w tym momencie cena kukurydzy, za jaką będą mogli sprzedać ziarno. Stawki są zdecydowanie niższe od tych sprzed roku. Sprawdzamy, ile aktualnie płacą skupy za tonę mokrej i suchej kukurydzy.

Spis treści

Powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w 2023 roku wynosi ok. 1,86 mln ha, wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zbiory na kiszonkę praktycznie za nami, rozpoczęły się kukurydziane żniwa na ziarno.

Cena kukurydzy mokrej na ziarno ze zbiorów 2023

Po ile u was mokra kukurydza? Gdzie najlepiej płacą? - podpytują się nawzajem rolnicy, którzy zaczęli już zbiór kukurydzy na ziarno. Interesuje to m.in. rolnika z województwa mazowieckiego, który szacuje, że uzyska ok. 100 ton.

W odpowiedziach pojawiają się stawki od 400 do 470 zł za tonę o wilgotności 30 proc. Jeden z uczestników dyskusji pisze 9 października, że na razie płacą 400 i cena zmierza w dół, ale jego zdaniem prawdopodobnie do końca tygodnia nastąpi koniec skupów z powodu nadmiaru ziarna[/i]. Kolejne doniesienia rolników o cenie skupu w okolicy 10 października:

  • 440 zł zapłacę i odbiorę własnym transportem, Mazowieckie,
  • 420 zł netto za 30 procent wilgotności, Kujawsko-Pomorskie,
  • 410 zł netto, Lubelskie, pow. Tomaszów Lubelski,
  • 430-470 zł, okolice Płocka.

Podobne stawki pokazują notowania Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa rolniczego między 3 a 6 października: 420-470 zł/t netto za kukurydzę mokrą, 720-750 za kukurydzę suchą.

Sprawdź też, ile wynosi cena pszenicy i innych zbóż jesienią 2023

Według oficjalnych danych ministerstwa rolnictwa (Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej) średnia cena w tygodniu 25 września - 1 października średnia cena kukurydzy mokrej wynosiła w kraju 485 zł/t, a suchej paszowej 873 zł/t. Z wyliczeń Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że w pierwszym przypadku spadek rok do roku wynosi 37 proc., a dla kukurydzy suchej 39 proc.

KOWR odnotowuje również, że od 1 lipca do 1 października 2023 r. do UE przywieziono 4,2 mln ton kukurydzy, o 43 proc. mniej niż w tym samym okresie przed rokiem. Kukurydzę importowano głównie z Ukrainy (2 mln ton, 48 proc. unijnego importu tego zboża), Brazylii (1,6 mln ton, 38 proc.) oraz Kanady (220 tys. ton, 5 proc.).

Jaki plon kukurydzy? Trwają jesienne żniwa na polskich polach

W wielu rejonach Polski rozpoczęły się już żniwa kukurydziane. Wielkopolska Izba Rolnicza zebrała od rolników informacje, z których wynika, że plony kukurydzy są zróżnicowane i zależą od suszy.

WIR: Według szacunków dr Romana Warzechy z IHAR-PIB w Radzikowie, które przedstawił podczas XXXV Krajowych Dni Kukurydzy plony będą niższe niż rok temu, średnio w całej Polsce to będzie około 7 ton z hektara, a być może trochę mniej, ale w sumie daje to produkcję przy tej rekordowej powierzchni 7,5 do 8 milionów ton.

Samorząd jednoznacznie stwierdza, że takiej ilości nie potrzebujemy aktualnie w Polsce. Jak powód takieto stanowiska podaje spadek produkcji trzody chlewnej. Dlatego część tego ziarna, a dokładnie 3-4 miliony ton będziemy musieli wyeksportować. Jaki plon kukurydza daje z hektara w 2023 roku? Przykłady z Wielkopolskich powiatów:

  • chodzieski/obornicki/wągrowiecki, plony kukurydzy w zależności od klasy bonitacji gleby od 6 do 12 ton, wilgotność: 28-30%,
  • gnieźnieński, 6-8 t/ha, wilgotność poniżej 30%,
  • grodziski/wolsztyński, od 6 do maksymalnie 10 t/ha,
  • kolski, 3-10 t/ha, wilgotność: 20-30%,
  • koniński, kukurydza plonuje na poziomie około 50% zwykłego plonu. Najlepszy osiągnięty plon to 6 ton/ha. Jednak niewielu rolników taki osiąga. Wilgotność na poziomie max. 30% i poniżej,
  • nowotomyski, plony kukurydzy są zróżnicowane i wahają się w granicach od 5,5 do 13 t/ha, wilgotność ziarna kukurydzy jest od 27-32%.
od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cena kukurydzy nadal dużo poniżej oczekiwań. Jak plonuje kukurydza na ziarno podczas zbiorów 2023? - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski