MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Lublina zamknięte dla samochodów? Trwają konsultacje

Artur Jurkowski
Zamknięta dla ruchu część Krakowskiego Przedmieścia, 3 Maja oraz m.in. Narutowicza i Bernardyńska - takie zmiany w ruchu pojazdów osobowych mogą się pojawić w śródmieściu Lublina. Ograniczenia nie dotyczyłyby tylko autobusów i trolejbusów.

W czwartek w ratuszu odbyły się konsultacje dotyczące studium komunikacji w Lublinie. Przygotowała je warszawska firma TransEko. - Studium obejmuje całe miasto: zarówno dojazd z gmin ościennych, jak i propozycje organizacji ruchu w śródmieściu - mówił Andrzej Brzeziński, szef TransEko.

- Zmiany to konieczność. Co roku w Lublinie przybywa 10 tysięcy aut. Jeśli nic nie zrobimy, to niedługo czeka nas totalny paraliż komunikacyjny - dodał Stanisław Kalinowski, z-ca prezydenta Lublina.

Powstały dwa warianty zmian: restrykcyjny, zakładający m.in. zamknięcie 3,5 km ulic w centrum, oraz umiarkowany - zakaz ruchu na 1,1 km dróg. Oba zakładają, że wokół centrum jeździlibyśmy po obwodnicach, które powstałyby w oparciu o obecne drogi. Na obrzeżach miasta miałyby stanąć parkingi.

Śródmieście byłoby głównie zarezerwowane dla komunikacji zbiorowej i rowerzystów, z myślą o których powstałyby nowe drogi dla cyklistów.

- Jak będzie można prowadzić w takiej sytuacji działalność gospodarczą? Jak mają do nas dotrzeć goście hotelowi, czy z walizkami będą musieli iść od np. ulicy Kołłątaja? - pytała przedstawicielka hotelu Europa.

- Goście hotelowi, mieszkańcy śródmieścia czy osoby niepełnosprawne mogliby wjeżdżać do centrum. Przy czym te możliwości byłyby jednak ograniczone - wyjaśniał Brzeziński.

Debata o przyszłości komunikacji zgromadziła około 50 osób. Spotkanie trwało ponad trzy godziny. Do dyskusji zgłosiło się 10 osób, niektórzy mieli nawet po 25 pytań. - Rozmawiamy o kierunkach zmian. To oznacza, że nie wejdą one w życie od razu, mamy na myśli raczej perspektywę kilku lat - precyzował Brzeziński.

Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski