Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełm: Drugie podejście do strefy ekonomicznej

Jacek Barczyński
Chełm potrzebuje gospodarczego impulsu
Chełm potrzebuje gospodarczego impulsu Jacek Barczyński
Władze Chełma chcą przyłączyć miasto do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park w Mielcu. Inwestorzy mieliby do dyspozycji 11-hektarową działkę przy ul. Wschodniej.

W sierpniu minie 11 lat od podpisania przez miasto umowy z SSE Euro-Park Mielec. Wtedy do strefy włączono kilka gruntów leżących na terenie miasta, w tym działki przy ul. Wschodniej, Hutniczej i Towarowej. Niestety, chełmska podstrefa nie wypaliła i już w 2004 r. została wykreślona ze struktury Euro-Parku. Teraz władze Chełma chcą ubiegać się o ponowne włączenie Chełma do strefy. Pierwsze pisma w tej sprawie trafiły już na biurka szefów strefy.

– Chełmska podstrefa była dzieckiem lewicowej ekipy ówczesnego prezydenta miasta Henryka Dżamana – mówi Stefan Machowicz, organizator i pierwszy szef podstrefy. – Upadła, kiedy władzę przejęli ich oponenci. Gdy odchodziłem, to pod względem formalnym wszystko było dopięte na ostatni guzik. Wystarczyło już tylko zabiegać o inwestorów.

Zdaniem Agaty Fisz, obecnej prezydent Chełma, od tamtego czasu zmieniły się ekonomiczne realia i uwarunkowania. Przemawiają za powrotem do idei budowania w Chełmie podstrefy.

– Rynki wschodniej Europy stają się coraz bardziej kuszącym kąskiem dla inwestorów, a Chełm jest przecież największym polskim miastem przy granicy Unii Europejskiej – mówi Fisz. – Na mocy nowych przepisów znajduje się w obszarze małego ruchu granicznego. Dlatego przygotowujemy adresowane do polskich i zagranicznych inwestorów akcje promocji gospodarczej o niespotykanej dotąd u nas skali. Podstrefa ekonomiczna byłaby dodatkowy atutem.

Szansę na włączenie Chełma do SSE Euro-Park miasto widzi w zmianie przepisów dotyczących funkcjonowania stref ekonomicznych. Jeszcze niedawno mówiło się o zakończeniu oferowanych przez strefy ulg w 2014 roku. Najnowsze doniesienia wskazują, że okres ten może wydłużyć się aż do 2025 roku.

– Pomimo kryzysu i ograniczenia liczby nowych inwestycji, wydłużenie okresu funkcjonowania stref ekonomicznych o kolejnych 11 lat to szansa na rozwój gospodarczy, więc my także chcemy z niej skorzystać – dodaje prezydent.

Agata Fisz nie wyklucza, że jeśli mielecka strefa ponownie przygarnie Chełm, miasto wygospodaruje na potrzeby podstrefy kolejne działki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski