Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełm. To była udana akcja "Drzewko za surowce wtórne". Rozdaliśmy 1200 sadzonek drzew i krzewów. Zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Wideo
od 16 lat
Ponad sześć ton elektroodpadów i około 1 tony makulatury dostarczyli mieszkańcy Chełma i okolic, a w zamian otrzymali 1200 sadzonek drzew i krzewów. To wszystko było możliwe dzięki akcji Kuriera Lubelskiego – „Drzewko za surowce wtórne", którą po raz zorganizowaliśmy w Chełmie.

Akcja "Drzewko za surowce wtórne" odbyła się w sobotę, 4 listopada na parkingu przy Galerii Chełm. To 21. edycja tego wydarzenia organizowana przez Kurier Lubelski, które tym razem po raz pierwszy miało miejsce w Chełmie. Dzięki słonecznej pogodzie dopisała frekwencja. Surówce wtórne od samego rana przynosiły i przywoziły całe rodziny, również z małymi dziećmi. Oprócz drzewek dzieci otrzymały również cukierki od FC "Pszczółki" i drobne upominki od uczestników akcji.

- Cieszę się, że taka akcja została zorganizowana. Nareszcie pozbyłem się elektroodpadów z piwnicy - mówi pan Marek.

Wśród elektroodpadów było dużo elektronarzędzi, starych lodówek pralek, odkurzaczy, monitorów, drukarek, skanerów, suszarki, żelazek, mikserów, czy młynków do kawy i różnego sprzętu gospodarstwa domowego. Na makulaturę mieszkańcy oddawali stare gazety, książki, a także tekturę. Również spółki miejskie i 20 szkół z miasta i powiatu dostarczyło duże ilości elektrośmieci, a także makulaturę.

-To bardzo pożyteczna akcja nie tylko względu na możliwość bezpiecznego pozbycia się zbędnych sprzętów i makulatury, które zalegają w domach, biurach czy szkołach, ale przede wszystkim dlatego, że takimi działaniami dajemy szansę przyszłym pokoleniom na życie w czystym środowisku - mówi Dorota Cieślik, wiceprezydent Chełma, która wspierała naszą akcję.

Jak zawsze mogliśmy też liczyć na pomoc dyrekcji, nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. Uczniowie przez cały dzień pomagali m.in. w ważeniu makulatury.

- Uczestnicząc dziś w takich akcjach, młodzi uczą się i nabierają dobrych nawyków, które w przyszłości pomogą im dbać o środowisko. – mówi Halina Smyk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie i koordynatorka akcji" Drzewko za surowce wtórne" w Chełmie.

Naszą akcję wspierało również Starostwo Powiatowe w Chełmie ze starostą Piotrem Deniszczukiem na czele.

Akcję „Drzewko za surowce wtórne" prowadzimy od początku wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie. Z ramienia RDLP tym razem akcję wspomagało Nadleśnictwo Chełm, które dostarczyło dla Was 1200 sadzonek. Były to buki, dęby szypułkowe, olchy, jawor, klon, czereśnie ptasie, klon oraz krzewy m.in. głóg, bez koralowy. Oprócz Nadleśnictwa Chełm edukację ekologiczną prowadził na swoim stoisku Poleski Park Narodowy.

Partnerami naszej akcji są również firmy Eco Harpoon Recycling Sp. z o.o., która zagospodarowała przyniesione przez Was elektroodpady oraz oraz PSM Sp. z o.o., która zadbała o odbiór makulatury.

- Utylizacją elektroodpadów zajmujemy się już od ponad piętnastu lat. Nasza firma współpracuje z mieszkańcami, gminami, spółdzielniami mieszkaniowymi, firmami i szpitalami. Dzięki współpracy z Kurierem Lubelskim, bierzemy udział w akcji "Drzewko za surowce wtórne" już trzeci raz w tym roku. Przy okazji chcielibyśmy uczulić wszystkich na kwestię oddawania i segregacji elektroodpadów. Nie zaśmiecajmy środowiska. Jeżeli ktoś ma elektroodpady i nie wie co z nimi zrobić może do nas zadzwonić, a my przyjedziemy i odbierzemy - mówi Andrzej Kraska, z firmy Eco Harpoon Recycling.

Firma PSM Gospodarka Odpadami zadbała o odbiór makulatury podczas akcji. Działa ona na terenie całego regionu lubelskiego, współpracując z dużymi firmami i zakładami produkcyjnymi, szkołami, kościołami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Dzięki firmie PSM, akcja "Drzewko za surowce wtórne" ma również dodatkowy wymiar, ponieważ dochód ze sprzedaży makulatury zostanie przekazany dla Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia z tej niecodziennej akcji.
[/b]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski