MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choroba się przedłuża? Idź na świadczenie rehabilitacyjne (dziś dyżur eksperta)

MAGDALENA BOŻKO [email protected]
Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć w ZUS wniosek (druk ZUS Np-7). Dołączamy do niego zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego.
Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć w ZUS wniosek (druk ZUS Np-7). Dołączamy do niego zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego.
Po wyczerpaniu maksymalnego okresu zasiłku chorobowego można starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono pod warunkiem, że dalsze leczenie lub rehabilitacja dają choremu szanse na powrót do pracy.

– Zasiłku chorobowego nie można pobierać w nieskończoność. Przepisy mówią, że przysługuje on maksymalnie przez 182 dni niezdolności do pracy, a w przypadku ciąży lub gruźlicy 270 dni – wylicza Małgorzata Korba, rzecznik oddziału ZUS w Lublinie. –Po upływie tego czasu ubezpieczony może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. O potrzebie jego przyznania orzeka lekarz orzecznik ZUS. Można je pobierać przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy.

Emeryci bez świadczenia

Ze świadczenia rehabilitacyjnego nie skorzystają emeryci i osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie mogą go otrzymywać także bezrobotni z prawem do zasiłku, uprawnieni do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, urlopu dla poratowania zdrowia albo nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Świadczenie to nie przysługuje również za okresy, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych, w okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.

Nie pracuj! Jeśli niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia (co stwierdza prawomocne orzeczenie sądu), to świadczenie nie należy się za cały okres.

– Podczas pobierania świadczenia nie można pracować ani wykorzystywać tego okresu niezgodnie z jego celem. Jeśli okaże się, że świadczeniobiorca łamie tę zasadę, będzie musiał zwrócić świadczenie za dany miesiąc – ostrzega Korba.

Wysokość świadczenia

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego to 90 proc. wynagrodzenia lub przychodu, który stanowił podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. W takiej wysokości jest wypłacane za okres pierwszych 90 dni pobierania świadczenia. Potem ulega obniżeniu do 75 proc.

– Są jednak przypadki, gdy świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Dzieje się tak, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży oraz gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową – wyjaśnia Katarzyna Cieszko, p.o. naczelnika Wydziału Zasiłków oddziału ZUS w Lublinie.

Złóż wniosek Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć w ZUS wniosek (druk ZUS Np-7). Dołączamy do niego zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) wypełnione przez lekarza leczącego.

– Jeśli wnioskodawca jest pracownikiem, to będzie też potrzebny druk ZUS N-10, wystawiany przez pracodawcę. Gdy przyczyną niezdolności do pracy był wypadek, to w przypadku pracowników należy dołączyć do dokumentów protokół powypadkowy lub kartę wypadku przy pracy w przypadku pozostałych osób – dodaje Cieszko.

W przypadku choroby zawodowej do wniosku trzeba dołączyć decyzję o jej stwierdzeniu, wydaną przez inspektora sanitarnego. Jeżeli świadczenie wypłaca ZUS, trzeba będzie dostarczyć do zakładu zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 (w przypadku pracowników) albo ZUS Z-3a (w przypadku pozostałych ubezpieczonych).

Można się odwołać

O stanie zdrowia i konieczności przyznania świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego. Od orzeczenia można złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS.

Masz pytania, wątpliwości? Zadzwoń do eksperta**
**Dziś w godzinach 13.30-14.00 na pytania naszych Czytelników odpowiadać będzie Katarzyna Cieszko, p.o. naczelnika Wydziału Zasiłków oddziału ZUS w Lublinie. Nasz bezpłatny numer – 800 303 983 (prosimy dzwonić z sieci stacjonarnych).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski