City Trail z Nationale-Nederlanden: Lublin wśród miast, w których udało się dokończyć cykl biegów w sezonie 2019/2020

To sytuacja bez precedensu. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii ogólnopolskiego cyklu City Trail z Nationale-Nederlanden, organizatorzy zmuszeni byli odwołać bieg, a w zasadzie siedem biegów szóstej – ostatniej serii sezonu 2019/2020. Lublin znalazł się wśród trzech miast, które zdążyły dokończyć rywalizację. Z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce nie odbyło się natomiast uroczyste podsumowanie edycji, podczas którego miały być wręczone nagrody oraz medale.

Odwołanie uroczystej gali podsumowującej edycję oznacza zmianę formuły wręczenia medali i nagród. – Ogromnie żałujemy, że nie będziemy mogli w tym roku spotkać się z naszymi biegaczami w odświętnej atmosferze, która zawsze towarzyszy galom. Ta lubelska miała odbyć się w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji, która od kilku lat wspiera nas w organizacji podsumowań sezonu – podkreśla Justyna Grzywaczewska z ekipy organizacyjnej City Trail.

– Nowa formuła wręczenia nagród to "Dzień z ekipą City Trail”. Jak tylko będzie to możliwe, pojawimy się w każdej z naszych lokalizacji w sklepach sieci "Sklep Biegacza", aby pogratulować zwycięzcom i nagrodzić ich. Poza tym, również w sklepach będą dostępne pamiątkowe medale dla zawodników, którzy zostali sklasyfikowani. Z wiadomych względów sklepy zostały jednak zamknięte. Niestety nie znamy terminu ponownego otwarcia sieci "Sklep Biegacza", musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozwój wydarzeń. Gorąco zachęcamy naszych biegaczy do śledzenia strony www.citytrail.pl oraz naszego profilu na facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o sytuacji – dodaje.

Lubelska rywalizacja rozpoczęła się 19 października 2019 roku, a zakończyła w tym roku, 7 marca. W sześciu biegach na dystansie 5 km wystartowało łącznie 579 unikalnych biegaczy, którzy linię mety mijali 1619 razy. Kobiety stanowiły blisko 33% wszystkich zawodników, którzy pojawili się nad Zalewem Zemborzyckim. Największym biegiem był ten rozegrany 10 listopada (City Trail - Bieg Niepodległości), który zgromadził 352 uczestników, a średnia frekwencja wynosiła 270 osób. Sklasyfikowanych, a więc takich, którzy wzięli udział w co najmniej czterech biegach zostało 247 biegaczek i biegaczy.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej po raz szósty został Artur Kern. Drugie miejsce zajął Dariusz Samarczenko, a trzecie Jarosław Bimkiewicz. Tuż za podium znalazł się Paweł Wysocki, a piąte – ostatnie z nagradzanych miejsc wywalczył Piotr Różycki. Wśród kobiet triumfowała zaś zaledwie 18-letnia Natalia Zych, drugą lokatę wywalczyła Dominika Łukasiewicz, trzecie miejsce zajęła Magdalena Sekuła, czwarte Martyna Bugała, a na piątym uplasowała się Katarzyna Konkel. Zwycięskie drużyny to z kolei pierwsze drużyny: Centrum Medycznego Orto-Optymist, lubelskibiegacz.pl TEAM oraz Stay Insane.

Zawodom dla dorosłych towarzyszyły także biegi dla dzieci i młodzieży – City Trail Junior. Liczba biegaczy w tym przypadku to 139, a liczba tzw. osobo startów – 439. Średnia frekwencja wyniosła 73 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 70 młodych sportowców. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się bieg październikowy – wzięło w nim udział 105 zawodników.

Zawody City Trail odbywają się w dziesięciu lokalizacjach, a poza Lublinem są to: Bydgoszcz, Katowice, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. W 53. biegach sezonu 2019/2020 wzięło udział łącznie 9049 unikalnych biegaczy, z czego blisko 37% stanowiły kobiety. Liczba osobo startów to 25 809 osób, natomiast średnia frekwencja to 492 osoby. Sklasyfikowanych zostało 5044 biegaczek i biegaczy. W zawodach City Trail Junior pobiegło z kolei 3571 młodych sportowców, którzy linię mety mijali 10 081 razy. Średnia frekwencja z 53. biegów dziecięco-młodzieżowych to 191 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 1936.

– Lublin jest naszą najmniejszą lokalizacją, ale jedną z ważniejszych. Powód? Lubelszczyzna zaczęła rozwijać się biegowo znacznie później, niż inne regiony, takie jak Wielkopolska, czy Mazowsze, dlatego mamy poczucie swego rodzaju misji w rozbieganiu Lublina i okolic – zaznacza Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i inicjator cyklu City Trail, który powstał w 2010 roku w Poznaniu. – Jako sportowcy lubimy wyzwania, a jako długodystansowcy wiemy, że sukces wymaga cierpliwości i systematyczności – czasami wieloletniej. Dlatego też nie spoczniemy na laurach, dopóki Lublin nie zbliży się z frekwencją do ogólnopolskiej średniej naszego cyklu – dodaje.