Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna lista lekarzy

Kamil Kudyba
Medycy popełniają błędy. Coraz częściej pacjenci wnoszą pozwy do sądu.
Medycy popełniają błędy. Coraz częściej pacjenci wnoszą pozwy do sądu. Fot. Jacek Babicz
Lublinianie atakują w internecie lekarzy. Za pomocą strony www.mordercy.com. Założył ją mieszkaniec Mielca, a wpisów dotyczących medyków, którzy popełnili błędy w leczeniu lub diagnozowaniu dokonują pacjenci. - Ta witryna istnieje już od kilku lat. Większość wpisów jest anonimowa, dane osób zgłaszających są nieprawdziwe, a informacje fałszywe. Nadają się więc tylko do kosza - mówi dr Jacek Niezabitowski, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej Lubelskiej Izby Lekarskiej.

Wpisy są niezwykle krytyczne i przesączone jadem. Jak sprawdziliśmy, znaleźć tam można co najmniej kilka nazwisk z Lublina. Lekarze określani są epitetami powszechnie uważanymi za wulgarne, a najczęstsze zarzuty to łapówkarstwo, brak specjalistycznej wiedzy oraz lekceważenie pacjentów. Na stronie podane są dokładne dane osobowe medyków oraz ich miejsce pracy. Znajduje się ona na amerykańskim serwerze, więc osoby dokonujące tam wpisów mogą liczyć na bezkarność i anonimowość.

- Nie ma więc możliwości, żeby kogokolwiek oskarżyć np. o zniesławienie - wyjaśnia dr Jacek Niezabitowski. - Zresztą lekarze i tak rzadko mają ochotę tracić czas na bieganie po sądach. I dodaje, że środowisko medyczne niesłusznymi atakami się nie przejmuje.

Faktem jednak jest, że medycy popełniają błędy. Coraz częściej pacjenci wnoszą pozwy do sądu. Także NFZ zapewnia, że każdy pacjent może w bardziej kulturalny i cywilizowany sposób dochodzić swoich praw.

- My też zajmujemy się i wyjaśniamy sprawy ewentualnych błędów, jeśli zarzuty są wiarygodne i gdziekolwiek znajdzie się potwierdzenie oskarżeń. Ale w przypadku anonimowych wpisów w internecie, to raczej się nie zdarza - mówi dr Niezabitowski.

Beata Syk-Jankowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie, ostrzega, że zniesławienie także w internecie jest karane: - Za dokonanie tych czynów, przy pomocy środków masowego przekazu, grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do dwóch lat - mówi. - Pomówienia ścigamy z urzędu tylko w sytuacji, kiedy zniesławiana osoba nie potrafiłaby obronić się sama. W pozostałych przypadkach szykanowany człowiek musi złożyć prywatne oskarżenie i samemu dochodzić swoich praw przed sądem.

Instytucje, do których można zgłosić łamanie praw pacjentów

Skargi przyjmuje rzecznik praw pacjenta działający przy lubelskim oddziale NFZ przy ul. Szkolnej 16. Można się z nim skontaktować od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 pod numerem (081)531-05-45.

Pacjenci mogą również zgłaszać się do rzecznika odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej przy ul. Chmielnej 4 w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski