Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas ucieka, więc nie zwlekaj, urząd czeka tylko do 30 kwietnia

Artykuł sponsorowany
Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego "OIC Poland" zrzesza firmy z branży finansowej na Lubelszczyźnie. Partnerzy działają w ramach projektu "Klaster Usług Finansowych" realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 na podstawie umowy zawartej z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości. Jednym z członków klastra jest Argentum Sp. z o.o. To już kolejny artykuł przygotowany przez spółkę Argentum w ramach prezentowanego cyklu materiałów poświęconych tematyce szeroko pojętych finansów. Tym razem przybliżymy zagadnienie z zakresu rocznego rozliczenia podatku dochodowego.

Argentum Sp. z o.o. jest firmą, która stawia sobie za cel profesjonalną i rzetelną obsługę księgowo-podatkową swoich klientów po najbardziej konkurencyjnych cenach. Posiadając praktykę w ramach współpracy z firmami funkcjonującymi w różnych formach organizacyjno-prawnych, może zapewnić najwyższy poziom obsługi. Potrafi dostosować się do specyfiki każdej firmy, unika szablonowego podejścia do klienta.

Podstawową działalnością spółki jest świadczenie usług księgowych oraz kadrowo - płacowych dla mikro i małych firm - osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, podmiotów nie posiadających osobowości prawnej, spółek i innych podmiotów działających na podstawie przepisów Kodeksu Spółek Handlowych. Firma specjalizuje się w obsłudze podmiotów ubiegających się bądź rozliczających projekty inwestycyjne dofinansowywane ze środków unijnych.

Miło, kiedy na koncie pojawi się przelew z urzędu skarbowego. Zwrot podatku - czasami może sfinansować wakacje, pomóc w remoncie albo po prostu podreperować budżet. Warto więc być na bieżąco ze zmianami w podatkach, a także wiedzieć co, jak, kiedy i od czego możemy odliczyć.
Przygotowania do rozliczenia rocznego powinniśmy zacząć od ustalenia źródeł przychodu. Następnie wybrać odpowiedni formularz zeznań rocznych: PIT-28 (dla podmiotów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych), PIT-36, PIT-36L (opodatkowanie jednolitą 19% stawką), PIT-37, PIT-38 (przychody z kapitałów pieniężnych) i PIT-39 (przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych). Spośród wskazanych powyżej formularzy najczęściej składanym jest PIT-37 - wypełniamy go, jeśli nasze przychody uzyskane zostały: wyłącznie w Polsce, za pośrednictwem płatnika i opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej. W przypadku gdy prowadziliśmy działalność gospodarczą, uzyskaliśmy dochody z zagranicy lub dochód z najmu rozliczamy się na formularzu PIT-36. Po spełnieniu określonych w ustawie warunków można odliczyć:

od dochodu: darowiznę na kościelną aktywność charytatywno-opiekuńczą
ulgę internetową (maksymalnie 760 zł)
składki na obligatoryjne ubezpieczenie społeczne, potrącone ze środków podatnika, w tym składki opłacone za granicą
darowizny przekazane: na cele kultu religijnego (np. budowę kościoła), na cele krwiodawstwa, na cele pożytku publicznego organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego w obszarze zadań publicznych
ulgę rehabilitacyjną (np. opłata za zabiegi rehabilitacyjne, których używanie polecił lekarz specjalista, zakupy leków, pobyt na turnusie rehabilitacyjnym)
odliczenie na nabycie nowej technologii (dotyczy podatnika prowadzącego własną firmę)
ulgę odsetkową (obejmuje podatnika, który do 31 grudnia 2006 r. podpisał stosowną umowę o kredyt czy pożyczkę mieszkaniową)
otrzymane w roku podatkowym zwroty niesłusznie pobranych świadczeń, jakie wcześniej zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w wartościach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, pod warunkiem, że zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika
kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego dokonane przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego

od podatku:
ulgę dla podatników osiągających dochody z pracy świadczonej za granicą, a rozliczane przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego
ulgę z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej (dotyczy podatnika, który przed 1 stycznia 2002 r. nabył do niej prawo)
ulgę na dzieci (92,67 zł miesięcznie na każde dziecko)
składki na obligatoryjne ubezpieczenie zdrowotne podatnika w wysokości 7,75% bazy wymiaru tej składki, w tym składki zapłacone za granicą
odliczenie z tytułu kosztów poniesionych na zabezpieczenie społeczne osoby zatrudnionej w ramach umowy aktywizacyjnej, zawartej przed 1 stycznia 2007 r.

Możliwość skorzystania z powyższych potrąceń jest uzależniona od rodzaju opodatkowania uzyskanych dochodów i rodzaju składanego zeznania. Dla przykładu wyliczając dochody wpisywane w PIT-39 i PIT-38 nie zastosujemy żadnych odliczeń, w PIT-36L mamy prawo odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz skorzystać z ulgi dla osób osiągających dochody za granicą.

Wysyłając deklaracje PIT-36, PIT-28, PIT-37 masz prawo skorzystać z większości obowiązujących odliczeń.
Korzystając z ulg podatkowych, do zeznania należy dołączyć odpowiednie załączniki. Przy ulgach mieszkaniowych jest to PIT/D, przy pozostałych odliczeniach (na przykład ulga rehabilitacyjna, ulga prorodzinna, ulga na Internet, ulga z tytułu darowizn) PIT/O.

Dla uproszczenia i przyśpieszenia złożenia zeznania rocznego mamy możliwość przekazania tych dokumentów przez Internet. Możemy to zrobić nie wychodząc z domu lub z dowolnego miejsca w którym aktualnie się znajdujemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski