MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czego najbardziej boją się Polacy? Strach przed chorobami jest, ale nic z nim nie robimy. Sprawdź raport

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 12 lat
Polacy najbardziej obawiają się choroby nowotworowej, a najmniej zakażeń takich jak grypa, COVID-19 czy wirusa HIV – wynika z raportu „Polki i Polacy, a choroby i zdrowie”. Zbyt rzadko jednak podejmujemy działania, by temu zapobiec. Zobacz, czego obawiają się Polacy i Polki.

Spis treści

Tego najbardziej boją się Polacy. Wyniki raportu

Raport „Polki i Polacy, a choroby i zdrowie” powstał we współpracy Ośrodka Badań Socjomedycznych oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej na podstawie ankiety przeprowadzonej w czerwcu 2023 r. na reprezentatywnej próbie 805 osób dorosłych. W badaniu zapytano o obawy dotyczące chorób oraz tego, jakie postawy zdrowotne wykazują nasi rodacy.

Sondaż pozwolił wykazać, że największym źródłem obaw Polek i Polaków jest choroba nowotworowa, udary mózgu oraz choroba Alzheimera. W dalszej kolejności boją się zachorowania na depresję oraz otyłości, a zdecydowanie najmniej – chorób zakaźnych, takich jak grypa, COVID-19 oraz zakażenie wirusem HIV.

Lekarz rozmawia z pacjentką
Wielu badanych przyznało, że nie podejmuje działań prewencyjnych, by zmniejszyć ryzyko poważnej choroby i śmierci. Morsa Images/Getty Images

W związku z chorobą nasi rodacy najbardziej obawiają się niepełnosprawności, utraty dochodów oraz uzależnienia od innych. Boimy się także przedwczesnej śmierci oraz samotności. Zbyt rzadko jednak podejmują działania, by temu zapobiec.

– Pomimo stosunkowo dużych obaw przed chorobami Polki i Polacy mają trudności w przekładaniu strachu na konkretne, prozdrowotne decyzje i zachowania – twierdzą autorzy opracowania.

Polacy boją się nie tylko chorób

Choroby nowotworowej obawia się prawie dwie trzecie naszych rodaków (62 proc.). Wywołuje ona największe niepokoje bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy płeć. Udaru mózgu objawia się 51 proc. badanych, a choroby Alzheimera – 47 proc. Coraz większa jest świadomość chorób rzadkich – z sondażu wynika, że obawia się ich 45 proc. ankietowanych.

Zbliżony odsetek badanych obawia się zachorowania na chorobę wieńcową (37 proc.) i depresję (36 proc.). Nieznacznie mniej (35 proc.) obawia się cukrzycy. Najmniejszy lęk wywołują takie schorzenia jak marskość wątroby (30 proc.), otyłość (25 proc.) oraz HIV/AIDS (24 proc.). Jeszcze mniej obawiamy się grypy oraz COVID-19 (20 proc.).

Niepełnosprawności spowodowanej chorobą obawia się trzy czwarte badanych (72 proc.). Na drugim miejscu znalazła się troska o finanse związane z leczeniem (71 proc.), a na trzecim – uzależnienie od innych (67 proc.). W związku z chorobą obawiamy się też utraty dochodów (61 proc.) oraz tego, że nie będziemy w stanie zaopiekować się bliskimi (57 proc.). Do lęku przed śmiercią przyznało się 56 proc. Polek i Polaków, a spowodowanej chorobą samotności – 50 proc.

Czy Polacy dbają o zdrowie? Profilaktyka wśród Polaków

Wielu badanych przyznało, że nie podejmuje działań prewencyjnych, by zmniejszyć ryzyko poważnej choroby i śmierci. Trzy czwarte ankietowanych (75 proc.) stwierdziło jednak, że w ciągu ostatniego roku wykonało podstawowe badania krwi. Za to zaledwie co druga osoba (52 proc.) poddała się jakimkolwiek badaniom profilaktycznym.

– Wskazuje to na potrzebę edukacji zdrowotnej i promocji badań mających na celu wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, których Polki i Polacy się obawiają – zaznaczają autorzy raportu.

Źródło:
RAPORT: Polki i Polacy, a choroby i zdrowie INSTYTUT PRAW PACJENTA I EDUKACJI ZDROWOTNEJ

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czego najbardziej boją się Polacy? Strach przed chorobami jest, ale nic z nim nie robimy. Sprawdź raport - Strona Zdrowia

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski