Czy nauczyciele zyskają na zmianach w Kodeksie pracy? Nie wszystkie przepisy dotyczą pedagogów. Kiedy nauczyciela obowiązuje Kodeks pracy?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Zmiany w Kodeksie pracy i work-life balance dotyczy nauczycieli, ale z jednym wyjątkiem.
Zmiany w Kodeksie pracy i work-life balance dotyczy nauczycieli, ale z jednym wyjątkiem. GettyImages
Karta nauczyciela jest dla większości nauczycieli (tych, którzy są zatrudnieni w placówkach samorządowych i administracji państwowej) ważniejszym dokumentem niż Kodeks pracy. Jednak Karta nauczyciela nie obejmuje wszystkich kwestii związanych z pracą pedagogów. Dlatego nauczyciela obowiązują także wybrane przepisy Kodeksu pracy. Czy w związku ze zmianami w Kodeksie pracy nauczyciele zyskają w 2023 nowe uprawnienia? Nie wszystkie przepisy wpisują się w charakter ich pracy.

Spis treści

Karta nauczyciela czy Kodeks pracy? Te przepisy obowiązują nauczycieli

Prawa i obowiązki nauczycieli oraz zasady ich zatrudniania zależą od typu placówki. W szkołach i przedszkolach publicznych, czyli prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego lub organy administracji rządowej, nauczyciele podlegają przepisom z Karty nauczyciela.

Karta nauczyciela nie reguluje jednak wszystkich sytuacji np. kwestii odpowiedzialności porządkowej. Dlatego we wszelkich kwestiach niepodjętych w Karcie nauczyciela pedagodzy podlegają Kodeksowi Pracy.

Natomiast w placówkach niepublicznych stosuje się tylko wybrane przepisy Karty Nauczyciela, w zależności od wymiaru zatrudniania danego pedagoga. Poza wybranymi przepisami Karty Nauczyciela stosuje się wobec nauczycieli w tych placówkach Kodeks pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy nie dla wszystkich

Na skutek zmian w Kodeksie pracy, które w szczególności obejmują rodziców, ponieważ ich celem jest zwiększenie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, nauczyciele mogą się zastanawiać, czy przepisy dotyczą także ich.

Nowe przepisy Kodeksu pracy obejmują nauczycieli wtedy, gdy nie są odrębnie uregulowane w Karcie Nauczyciela. A ten dokument nie podejmuje kwestii zasiłku macierzyńskiego, czy urlopu opiekuńczego. Dlatego w kwestii nowelizacji Kodeksu pracy w 2023 roku nauczyciele zyskują prawie wszystkie nowe uprawnienia dla rodziców. Oto one:

  • zwiększenie do 5 dni opieki na dziecko (zamiast dotychczasowych 2 dni urlopu opiekuńczego),
  • wydłużeniu urlopu rodzicielskiego,
  • zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego.
Według szykowanych zmian w przepisach, ojciec będzie miał przynajmniej 2 miesiące urlopu rodzicielskiego na wyłączność.

Urlop rodzicielski 2023. Będą istotne zmiany w przepisach. C...

Okazuje się, że w związku ze specyfiką pracy nauczyciela, jedna ze zmian w Kodeksie pracy 2023 nie dotyczy jednak tej grupy zawodowej. Chodzi o możliwość złożenia wniosku o elastyczną organizację pracy.

Czas pracy nauczyciela określa bowiem Art. 42. Karty nauczyciela. Mówi ona m.in. o wysokości pensum, czyli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczyciela na poszczególnym stanowisku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Materiał oryginalny: Czy nauczyciele zyskają na zmianach w Kodeksie pracy? Nie wszystkie przepisy dotyczą pedagogów. Kiedy nauczyciela obowiązuje Kodeks pracy? - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie