Spis treści
Dlaczego kichamy? Najczęstsze powody kichania
Kichanie jest reakcją na czynniki drażniące, a także sposobem nosa na pozbycie się zarazków. Niemal każda cząsteczka może podrażnić nos i spowodować kichnięcie.
Czynniki drażniące to m.in.:
- kurz,
- pyłki,
- wirusy,
- bakterie,
- pleśń,
- dym.
Kichanie pomaga zapobiec zachorowaniu lub zranieniu się przez różne rzeczy, które mogą dostać się do nosa.
Choć czasami chcemy powstrzymać kichnięcie (np. w środkach transportu publicznego, w zatłoczonym miejscu czy podczas rozmowy), to badania pokazują, że tłumienie kichnięcia może być niekorzystne, a czasami wręcz niebezpieczne dla zdrowia i powodować poważne komplikacje.
Czy można umrzeć od powstrzymywania kichania? Zagrożenia związane z powstrzymywaniem kichania
Podczas kichania organizm wytwarza ciśnienie w układzie oddechowym, które obejmuje zatoki, jamę nosową i gardło aż do płuc. Przytrzymanie kichania znacznie zwiększa ciśnienie wewnątrz układu oddechowego – jest większe od 5 do 24 razy niż ciśnienie spowodowane samym kichnięciem. Jak twierdzą eksperci, utrzymywanie takiego dodatkowego ciśnienia wewnątrz ciała może spowodować różne potencjalne obrażenia, nierzadko poważne. Niektóre z tych urazów to:
- pęknięta błona bębenkowa,
- infekcja ucha środkowego,
- uszkodzenie gardła,
- uszkodzenie naczyń krwionośnych w oczach, nosie lub błonie bębenkowej,
- uraz przepony,
- tętniak,
- złamane żebra.
Wstrzymywanie kichania ani samo kichanie nie powodują zatrzymania akcji serca. Mimo braku doniesień o zgonach spowodowanych powstrzymywaniem kichania, z technicznego punktu widzenia nie jest to niemożliwe. Niektóre urazy spowodowane tym mogą być bardzo poważne (np. pęknięcie tętniaka mózgu, uraz przepony, uszkodzenie gardła, zapadnięcie się płuc). Pęknięty tętniak mózgu w 40 proc. przypadków jest śmiertelny.
Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków wstrzymywanie kichnięcia nie spowoduje większych konsekwencji niż ból głowy czy pęknięcie błony bębenkowej lub naczyń krwionośnych w oczach. Jako środek ostrożności warto zastosować unikanie rzeczy, które powodują kichanie i nie powstrzymywać kichania, kiedy nasze ciało tego potrzebuje.
Jak sobie radzić z kichaniem?
Kichanie jest spowodowane podrażnieniem nosa. Niektórzy ludzie kichają częściej niż inni, ponieważ są bardziej wrażliwi na czynniki drażniące, które unoszą się w powietrzu.
Najlepszym sposobem na kichanie bez jego powstrzymywania jest unikanie tego, co może je wywołać, a zatem: kurzu, pyłków, pleśni czy sierści zwierząt domowych. Kichanie może wywoływać także patrzenie na jasne światło.
Źródła:
- Can Holding in a Sneeze Cause Hearing Damage? University of Arkansas for Medical Sciences
- Trying to Hold That Sneeze In? Better Not if You Know What’s Good for You Cleveland Clinic
- What makes us sneeze? Washington University in St. Louis
Uzupełnij domową apteczkę
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?