Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debet w koncie dla nowej firmy? Tylko w 6 bankach.

(jsz)
Pożyczka dla nowej firmy? Taką ofertę ma tylko kilka banków.
Pożyczka dla nowej firmy? Taką ofertę ma tylko kilka banków.
Wybierając firmowe konto, drobni przedsiębiorcy zwracają uwagę nie tylko na koszty jego prowadzenia. Ci, którzy dopiero rozpoczynają działalność często poszukują również możliwości uzyskania debetu w rachunku. To zwykle jedyny, dostępny rodzaj pożyczki dla młodych przedsiębiorców.

Z analiz firmy Tax Care wynika jednak, że jeśli nie mamy odpowiednio długiego stażu, bankowcy podejdą do nas bardzo ostrożnie. Ankiety przeprowadzone w 20 bankach, które mają w swojej ofercie debet w koncie firmowym wykazały, że tylko w kilku przypadkach możliwe jest uruchomienie linii debetowej dla nowej firmy.

Taką opcję oferują: Bank BPS, Getin Bank, Idea Bank, Inteligo, mBank i Multibank. Pozostałe wymagają od minimum trzech (zazwyczaj tylko dla przedsiębiorców wykonujących jeden z zawodów zaufania publicznego) do nawet 2 lat prowadzenia działalności. Rekordzistami okazały się Bank BPH, BNP Paribas Bank, Deutsche Bank i Nordea Bank. Wszystkie wymagają 24-miesięcznego stażu.

Liberalne podejście banku często idzie jednak w parze z niską kwotą debetu. Bank BPS zgodzi się na kredyt odnawialny nie wyższy niż 5 tys. zł, Inteligo proponuje maksymalnie 2 tys. złotych. Najmniej zaoferuje Bank Pocztowy - nie więcej niż 1500 zł. Co więcej, wymaga, aby działalność była prowadzona przez minimum rok.

Mikroprzedsiębiorcom najwięcej oferują mBank (do 1 mln zł), ING Bank Śląski i Raiffeisen Bank (do 500 tys. zł) oraz Alior Bank (do 300 tys. zł). Przy czym mBank jest skłonny uruchomić debet w takiej wysokości przedsiębiorcy, który działa od roku. W ING Banku Śląskim dla debetu do pół miliona złotych wystarczy pół roku działalności.

– Słowo „do” przed każdą z oferowanych kwot ma duże znaczenie, szczególnie przy najwyższych z nich – mówi Agata Szymborska-Sutton z Tax Care. – Nie wystarczy bowiem spełnić podstawowego kryterium w postaci wieku. Im więcej pieniędzy pożyczy bank, tym szybciej „prześwietli” starającego się o debet przedsiębiorcę.

Ostateczna kwota debetu będzie zależeć między innymi od średnich wpływów na firmowe konto za ostatnie kilka miesięcy, wysokości przychodów czy dotychczasowej współpracy z bankiem.

Ile kosztuje debet w koncie? Raiffeisen Bank deklaruje, że może pożyczyć pieniądze z oprocentowaniem od ok. 7,3 proc. w skali roku. Należy się jednak spodziewać, że taka stawka wymagać będzie przynajmniej dodatkowego zabezpieczenia. Relatywnie niskie oprocentowanie deklarują również ING Bank Śląski (ok. 9 proc.) oraz BNP Paribas Bank (ok. 9,7 proc.). Stawki w pozostałych bankach wahają się od ok. 12 proc. (Nordea Bank, Polbank EFG) do 22 proc. (PKO BP).

Minusem debetów w koncie jest brak okresu bezodsetkowego. Występuje on przy karcie kredytowej. Jeśli bank oferuje już taki okres przy kredytach odnawialnych, to zazwyczaj trwa on najwyżej kilka dni. Plusem jest fakt, że zadłużenie zmniejsza każdy wpływ na rachunek firmowy, dzięki czemu płacimy niższe odsetki.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski