Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dochody zagraniczne w zeznaniu PIT-36

materiał partnera
Polscy rezydenci podatkowi muszą rozliczyć w Polsce nie tylko dochody uzyskane w kraju, ale też zagraniczne, mają bowiem obowiązek złożenia zeznania pit ze wszystkich swoich dochodów.

Polska rezydencja podatkowa

Polskim rezydentem podatkowym jest osoba, która ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania, czyli:
• posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
• przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Ustalenie rezydencji podatkowej nie zawsze jest jednoznaczne, należy więc przeprowadzić analizę wszystkich okoliczności, aby precyzyjnie określić, co należy rozumieć przez centrum interesów osobistych i gospodarczych, czyli ośrodek interesów życiowych osoby fizycznej.

Z rezydencją podatkową wiąże się pojęcie nieograniczonego obowiązku podatkowego. Posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce oznacza konieczność rozliczenia przed polskim fiskusem całości osiągniętych dochodów, w tym również dochodów uzyskanych za granicą, (z zastosowaniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a danym krajem).

Druki PIT do zeznań o zagranicznych dochodach

Przychody zagraniczne opodatkowane na zasadach ogólnych z zastosowaniem progresywnej skali podatkowej (w rozliczeniu pit 2016 obowiązuje skala 18% i 32%) należy wykazać na formularzu PIT-36. Do zeznania składanego na druku PIT-36 trzeba wypełnić załącznik PIT/ZG. Dane o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym wykazane w załączniku PIT/ZG przepisujemy do deklaracji PIT-36, a załącznik składamy razem z zeznaniem PIT-36.

PIT/ZG może też być załącznikiem do deklaracji PIT-36L, PIT-38 i PIT-39, które należy zastosować, jeżeli podatnik uzyskał za granicą dochody opodatkowane na innych zasadach niż progresywna skala podatkowa.

PIT-36L składają podatnicy, których dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane w formie podatku liniowego o stałej wysokości 19%.

Na formularzu PIT-38 rozliczane są dochody z kapitałów pieniężnych, np. z inwestycji giełdowych.

Deklaracja podatkowa PIT-39 składana jest przez podatników, którzy mają obowiązek rozliczyć przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Dochody podlegające rozliczeniu metodą wyłączenia z progresją

Roczne zeznanie PIT nie obowiązuje jedynie tych polskich podatników, którzy pracowali i uzyskali przychody wyłącznie poza granicami (nie uzyskali dochodu w Polsce), a Polska ma umowę z krajem dotyczącą uzyskanych tam dochodów o stosowaniu tzw. metody wyłączenia z progresją o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przypadku, gdy polski rezydent podatkowy oprócz dochodów zagranicznych ma dochody opodatkowane na zasadach ogólnych uzyskane w Polsce, to mimo obowiązującej metody wyłączenia z progresją musi złożyć roczne rozliczenie pit.

Metoda wyłączenia z progresją zwalnia z podatku zagraniczne dochody polskiego rezydenta podatkowego, jednakże w zeznaniu podatkowym z dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych należy je wykazać celem obliczenia stopy procentowej, według której będzie obliczana kwota podatku od dochodów w Polsce opodatkowanych.

W przypadku gdy w Polsce rezydent nie uzyskał dochodu opodatkowanego według skali podatkowej, nie ma obowiązku składania pit-36 z dochodu zagranicznego, do którego ma zastosowanie ta metoda.

Dochód zagraniczny we wspólnym rozliczeniu małżonków

Jednak w przypadku, gdy małżonkowie składają wspólny PIT 36, zagraniczne zarobki współmałżonka trzeba wpisać do deklaracji, nawet jeśli to są jego jedyne dochody i ma do nich zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Celem jest obliczenie właściwej stopy procentowej. Wspólne rozliczenie małżonków polega na tym, że sumuje się ich dochody, a następnie dzieli przez dwa. Podatek obliczony od tak ustalonej podstawy opodatkowania należy z kolei pomnożyć przez dwa. Z reguły wspólne rozliczenie dochodów małżonków pozwala na obniżenie kwoty podatku należnego. Jednakże w takim przypadku rozliczenie wspólne może okazać się dla małżonków niekorzystne, jeśli po zsumowaniu dochodów konieczne będzie zastosowanie wyższej 32% skali podatkowej.

Unikanie podwójnego opodatkowania metodą odliczenia proporcjonalnego

Podatnik uzyskujący dochody w kraju, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania metodą odliczenia proporcjonalnego ma obowiązek rozliczenia się z dochodów zagranicznych w Polsce. Jeśli uzyskał dochody zarówno w kraju, jak i za granicą, należy dochody zagraniczne wykazane w załączniku PIT Z/G zsumować z dochodami polskimi przed opodatkowaniem w deklaracji PIT-36. Nie znaczy to jednak, że podatek od dochodów zagranicznych zapłacony będzie dwukrotnie. Metoda odliczenia proporcjonalnego przewiduje odliczenie podatku zapłaconego za granicą. Kwotę należnego podatku w Polsce otrzymamy po odjęciu od obliczonego podatku kwot podatku zapłaconego za granicą. Odliczenia można dokonać proporcjonalnie, czyli odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Metodę proporcjonalnego odliczenia stosuje się też w sytuacji, gdy Polska nie zawarła z danym państwem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski