MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dokumenty z aplikacji mObywatel będą ważne w całej Unii Europejskiej? Ujawniono plany dotyczące cyfrowych dokumentów

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Unia Europejska chce, by cyfrowe wersje dokumentów obowiązywały na całym terenie sojuszu.
Unia Europejska chce, by cyfrowe wersje dokumentów obowiązywały na całym terenie sojuszu. Ralphs Photos / gov.pl
Aplikacja mObywatel to niezbędna rzecz w telefonie każdego obywatela Polski. Choć w ostatnim czasie udało się sprawić, by dokumenty z apki były respektowane na równi z plastikowymi, to nadal prawo to obowiązuje jedynie na terenie naszego kraju. Unia Europejska chce jednak, by był to standard na terenie całego sojuszu.

Spis treści

mObywatel 2.0 i cyfrowe dokumenty

Aplikacja mObywatel jest cyfrowym portfelem, w którym obywatel Polski może przetrzymywać wszystkie najważniejsze dokumenty. Nie jest to jednak jej jedyna funkcja. Zawarte są w niej też różne moduły umożliwiające załatwienie niektórych spraw urzędowych. Niedawno została wydana nowa wersja apki – mObywatel 2.0 – dzięki której np. mDowód zrównał się uprawnieniami ze swoją plastikową wersją.

Dzięki temu mDowodem można legitymować się w każdej instytucji w kraju i nie może posłużyć jedynie jako dowód tożsamości w przypadku, gdy chcemy przekroczyć granicę, gdyż jest to dokument obowiązujący jedynie w Polsce. Jednak wkrótce może się to zmienić.

Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej a mObywatel

Parlament Europejski zatwierdził niedawno plan ustanowienia struktur dla Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej. Krok ten ma ostatecznie doprowadzić do zbudowania bezpiecznej struktury dokumentów cyfrowych na terenie sojuszu o nazwie Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej.

Komisja Europejska już w 2014 r. wprowadziła rozporządzenie eIDAS. Określiło ono ramy prawne i stworzyło warunki do rozwoju elektronicznych metod weryfikacji tożsamości (eID) oraz usług zaufania. Zadaniem eIDAS 2.0 ma być doprowadzenie do ujednolicenia metod identyfikacji we wszystkich krajach Wspólnoty i zdefiniowanie nowych kwalifikowanych usług zaufania.

Nowy portfel ma być respektowany we wszystkich krajach członkowskich, co oznacza możliwość załatwienia formalności w każdym kraju Wspólnoty.

Gdzie zastosowanie znajdzie „Europejski mObywatel”?

Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej ma ułatwić załatwianie codziennych spraw, do których potrzebna jest:

 • weryfikacja tożsamości online oraz offline,

 • składanie podpisów elektronicznych

 • lub dokonanie płatności w usługach rządowych i prywatnych.

W swojej finalnej wersji cyfrowy, europejski portfel ma zawierać wszystkie dane obywatela w postaci cyfrowej, takie jak:

 • narodowość,

 • wiek,

 • stan cywilny,

 • adres zamieszkania,

 • kwalifikacje,

 • tytuły,

 • licencje zawodowe,

 • ukończone szkoły

 • i posiadane dyplomy.

Patrząc na te informacje i biorąc pod uwagę, że większość powyższych opcjonalności jest już dostępne w mObywatelu, możliwe, że apka zostanie wchłonięta przez Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej lub będzie współistnieć obok niej. Niemniej, fani cyfrowych wersji dokumentów z pewnością z niecierpliwością będą oczekiwać na dalsze informacje dotyczące prac nad tego typu rozwiązaniem, gdyż bardzo ułatwiłoby to życie wielu osobom.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Gra.pl codziennie. Obserwuj Gra.pl!

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dokumenty z aplikacji mObywatel będą ważne w całej Unii Europejskiej? Ujawniono plany dotyczące cyfrowych dokumentów - GRA.PL

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski