Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dorabiamy do renty socjalnej (dyżur eksperta)

MAGDALENA BOŻKO [email protected]
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja: renta nie wyklucza dodatkowych przychodów.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja: renta nie wyklucza dodatkowych przychodów.
Czy renciści pobierający świadczenie mogą równocześnie pracować? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja: renta nie wyklucza dodatkowych przychodów. Trzeba jednak pamiętać o limitach, które mogą spowodować zawieszenie świadczenia.

– Mechanizm rozliczania renty socjalnej różni się od zasad rządzących dorabianiem do renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty rodzinnej – zaznacza Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w Lublinie. – Osoba pobierająca rentę socjalną może do niej dorabiać. Jeśli jednak wypłacone w danym miesiącu dodatkowe przychody przekroczą kwotę graniczną, ZUS będzie musiał zawiesić rentę za ten miesiąc.

Owa kwota graniczna jest zmieniana co kwartał i wynosi 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy.

Do końca maja wynosi ona 1031,50 zł.

– Gdy łączne przychody rencisty będą chociażby o grosz większe, ZUS ma obowiązek zawiesić wypłatę świadczenia – zastrzega Korba.

Gdy pracujesz na umowę Na zawieszenie renty socjalnej mają wpływ m.in. przychody z działalności, z tytułu której są odprowadzane obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne. Są to wynagrodzenia z umowy o pracę, pracy nakładczej, umowy-zlecenia i własnej działalności gospodarczej. Na rentę wpływają również przychody z umowy o dzieło, umowy-zlecenie wykonywanej przez studenta, który nie ukończył 26 roku życia, a także honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej, mimo że nie są to przychody oskładkowane.

Czytaj też: [

Renta strukturalna

](http://www.strefabiznesu.dziennikwschodni.pl/artykul/renta-strukturalna-im-wiecej-hektarow-tym-latwiej-o-pieniadze-39926.html)

– Za przychód uważa się też kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego – dodaje Korba. – Do limitu wlicza się też przychód z najmu i dzierżawy oraz umów o podobnym do nich charakterze, jak również inne przychody podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli masz firmę W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przychód jest równy podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jaką rencista zadeklarował w ZUS. – To znaczy, że opłacanie składek od podstawy w standardowej wysokości, czyli 60 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, będzie zawsze zawieszało rentę socjalną – wyjaśnia rzecznik.

Inaczej jest z preferencyjnymi składkami, których podstawa wymiaru nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ta kwota to w 2011 roku 415,80 zł, co oznacza, że mieści się w limicie. Renta socjalna osoby, która dorabia prowadząc firmę na preferencyjnych warunkach nie będzie więc zawieszona.

– Trzeba pamiętać, że niższe składki mogą opłacać osoby rozpoczynające nową działalność lub kolejną po przerwie wynoszącej przynajmniej 60 miesięcy kalendarzowych od zamknięcia poprzedniej firmy – podpowiada Małgorzata Korba. – Nie mogą też prowadzić działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy. Niższe składki przysługują maksymalnie przez 24 miesiące.

Powiadom ZUS o przychodach O każdym przychodzie, który powodowałby zawieszenie renty socjalnej należy poinformować od razu ZUS. Składamy w Zakładzie pisemne oświadczenie, a jeśli składki odprowadza za nas pracodawca – także zaświadczenie, które nam wystawi.

– Co ważne, renta socjalna jest rozliczana wyłącznie miesięcznie – mówi Korba. – Jeśli w maju rencista zarobi mniej niż wynosi kwota graniczna, renta za maj będzie przysługiwać.

Gdy wypłacone w czerwcu wynagrodzenia i inne przychody przekroczą kwotę graniczną, ZUS ustali nadpłatę świadczenia za dany miesiąc. Jeśli rencista wie, że będzie osiągał w każdym miesiącu przychody przekraczające kwotę graniczną, to na jego pisemny wniosek ZUS może wstrzymać wypłatę świadczenia od najbliższego terminu płatności.

ZADZWOŃ LUB NAPISZ DO EKSPERTA Dziś (poniedziałek) w godzinach 13–14 na telefony naszych Czytelników czeka Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w Lublinie, tel. 81 535 76 06. Można też w każdej chwili napisać maila na adres: [email protected].

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski