MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże problemy operatora rowerów miejskich. Firma miała zmieniać w sposób niedozwolony regulamin oraz obciążać klientów dodatkową opłatą

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Prezes UOKiK nałożył na Nextbike Polska ponad 791 tys. zł kary. Operator wypożyczalni rowerów miejskich w niedozwolony sposób zmienił regulaminy i niesłusznie obciążył konsumentów dodatkową opłatą.
Prezes UOKiK nałożył na Nextbike Polska ponad 791 tys. zł kary. Operator wypożyczalni rowerów miejskich w niedozwolony sposób zmienił regulaminy i niesłusznie obciążył konsumentów dodatkową opłatą. Sławomir Mielnik/ Polska Press
Prezes UOKiK nałożył ponad 791 tys. zł kary na operatora wypożyczalni rowerów miejskich Nextbike Polska – poinformował Urząd, który zarzuca firmie stosowanie klauzul abuzywnych oraz to, że w niedozwolony sposób zmieniała regulamin i obciążała konsumentów dodatkową opłatą. – Nextbike Polska w żaden sposób nie precyzował, w jakich okolicznościach może wprowadzić zmiany do regulaminów, ani czego mogą one dotyczyć – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Spis treści

Prawie 800 tys. zł kary dla firmy Nextbike

Nextbike Polska Spółka Akcyjna w restrukturyzacji to operator systemów rowerów miejskich. Wypożyczalnie przedsiębiorcy znajdują się w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach w kraju. Konsumenci korzystają z wypożyczalni Nextbike za pomocą aplikacji w telefonie.

– Jak ustalił Prezes UOKiK, spółka stosowała w umowach z konsumentami klauzule, które miały charakter abuzywny. Zgodnie z decyzją Nextbike Polska musi zapłacić ponad 791 tys. zł kary – przekazał w poniedziałkowym komunikacie Urząd.

Jak wyjaśniono, „zakwestionowane przez Prezesa Urzędu postanowienia upoważniały przedsiębiorcę do jednostronnej zmiany zawartych w regulaminach zapisów, bez określenia żadnych przesłanek takich działań". Jednocześnie dodano, że Nextbike Polska wykorzystał to uprawnienie w 2020 r., gdy wprowadził w kilku miejscowościach na terenie kraju jednorazową opłatę za korzystanie z kont użytkowników w wysokości 10 zł. W konsekwencji aktualne konta konsumentów zostały tą kwotą obciążone, a ci, którzy mieli zdeponowane na nich mniejsze środki, otrzymywali wezwania windykacyjne do zapłaty brakujących kilkuzłotowych należności.

Zmiany w regulaminie niezgodne z prawem

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wskazał, że Nextbike Polska w żaden sposób nie precyzował w jakich okolicznościach może wprowadzić zmiany do regulaminów, ani czego mogą one dotyczyć.

Konsumenci nie byli w stanie przewidzieć, że zostaną obciążeni nową opłatą. Zmiana ceny usługi w przypadku kontraktu zawieranego na czas nieokreślony uwarunkowana jest odpowiednimi postanowieniami, przewidzianymi przed zawarciem umowy. Muszą one jasno określać ważne przesłanki uprawniające do modyfikacji zobowiązania. W przypadku tego przedsiębiorcy klauzule w umowach były abuzywne i nie powinny być stosowane – powiedział, cytowany w komunikacie, Chróstny.

Urząd przekazał, że o zmianach regulaminów konsumenci dowiadywali się mailowo. – Jeżeli w ciągu 14 dni nie wysłali do spółki pisemnej informacji, że nie wyrażają na nie zgody, spółka uznawała, że zaakceptowali nowe warunki. Z kolei odmowa była dla operatora sieci rowerów miejskich równoznaczna z rozwiązaniem umowy – tłumaczy UOKiK.

Urząd poinformował, że Nextbike Polska Spółka Akcyjna w restrukturyzacji, po uprawomocnieniu decyzji, będzie musiała zapłacić ponad 791 tys. zł kary i poinformować o decyzji Prezesa UOKiK konsumentów, którzy będą mogli na tej podstawie dochodzić swoich praw w sądzie. Odpowiednie oświadczenia przedsiębiorca opublikuje także na stronie internetowej spółki oraz na jej profilu na portalu Facebook.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duże problemy operatora rowerów miejskich. Firma miała zmieniać w sposób niedozwolony regulamin oraz obciążać klientów dodatkową opłatą - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski