Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa Brzegi już za nami: Filmy na piątkę i jedynkę, gwiazdy i nagrody

Paweł Franczak
Jerzy Stuhr na festiwalu Dwa Brzegi
Jerzy Stuhr na festiwalu Dwa Brzegi materiały organizatorów
Widzowie na zakończonym w niedzielę festiwalu Dwa Brzegi jak co roku pobawili się w nauczycieli: przyznawali piątki i jedynki. Tyle że filmom

Trwający dziewięć sierpniowych dni festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym to wydarzenie prestiżowe, o czym świadczą choćby nazwiska gwiazd filmu, które przyjechały w tym roku do filmowego miasteczka. Obok Pawła Pawlikowskiego, Jerzego Stuhra, Jana Englerta i, oczywiście, dyrektorki artystycznej festiwalu Grażyny Torbickiej, z widzami spotkała się m.in. niemiecka reżyserka Margarethe von Trotta, która przyjechała na polską premierę jej filmu "Porzucony Świat". Może dlatego w 2015 roku na Dwa Brzegi przyjechała rekordowa liczba 25 tysięcy widzów, jak poinformowała Grażyna Torbicka.

Ale dziewiąta edycja Dwóch Brzegów, jak i każda poprzednia, to przede wszystkim filmy, które festiwalowa publika traktuje nieco jak prace domowe uczniów, wystawiając im bezlitośnie oceny od 1 do 5, za pomocą specjalnych kuponów. Wiadomo już, jak wygląda tegoroczna Najlepsza Dziesiątka.

Wygrał dokumentalny obraz Bryna Evansa "Hip-hop nie zna wieku", o sympatycznym temacie: trzydziestu seniorów przygotowuje się do mistrzostw świata w tańcu hiphopowym. I nic to, że szron na głowie, że nie to zdrowie, a w biodrze coś strzyka. Film Evansa otrzymał średnią 4,82 punktu. Na drugim miejscu znalazł się film "Whiplash". Też muzyczny, ale traktujący o jazzie, nie hip-hopie i o tym, jakim sadystą potrafi być nauczyciel perkusji. Średnia? 4,81 punktu. 4,78 punktu zdobył zaś zamykający podium film Juliano Ribeiro Salgado i Wima Wendersa "Sól Ziemi".

Oceniane też były filmy krótkometrażowe. W Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych głosowali jurorzy, ale niezależni, bo wybrani przez widownię. Pierwsze miejsce zajął film "Dzień Babci" Miłosza Sakowskiego, o próbie oszukania starszej kobiety metodą "na wnuczka". Autor otrzymał 5 tys. zł. Drugie miejsce i 3 tys. zł nagrody otrzymał "To, czego chcę" Damiana Kocura, trzecie (2 tys. zł) - "Ameryka" Aleksandry Terpińskiej.

Dział Programowy festiwalu wybrał także nagrodę dla najmłodszego filmowca, którym okrzyknięto Adama Suzina, twórcę filmu pt. "Nieprzerwanie".

W tym roku na Dwóch Brzegach zostało wyświetlonych ponad sto filmów. Osiemnaście z nich miało tu swoje premiery.

Współpraca: Justyna Popiołek-Osińska


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski